8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zawierzeni Miłosierdziu

Ocena: 0
671

Bp Romuald Kamiński 13 września konsekrował świątynię NMP Matki Kościoła w Ostrówku. W tej miejscowości św. Faustyna Kowalska spędziła rok przed wstąpieniem do klasztoru.

fot. Patryk Lubryczyński

– Dziękujmy Bogu za to, że na czas naszego pokolenia przypadła tego rodzaju uroczystość, pełna symboli i mocy. To jest także w pewnym sensie finał kilkudziesięciu lat wielkiego trudu, ale połączonego z radością i nadzieją, że w tej społeczności powstał dom naszego Ojca. Może nie być już takiej okazji, aby przeżyć to, co nazywamy uroczystym poświęceniem domu Bożego. Jeśli Bóg pozwoli, ta świątynia będzie trwała przez następne pokolenia – powiedział w homilii biskup warszawsko-praski.

Podczas uroczystości ks. proboszcz Marcin Łukasiewicz przypomniał o początkach parafii. – 8 grudnia 1966 r. pierwszy proboszcz parafii ks. Henryk Drożdż, wówczas wikariusz parafii w Klembowie, odprawił pierwszą Mszę Świętą w kaplicy w Ostrówku – powiedział ks. Łukasiewicz.

W latach 1967-1969 ks. Drożdż odkupił od Anny Jabłońskiej posiadłość wraz z domem przy ul. Słonecznej 5 w Ostrówku. Rozpoczęła się batalia z władzami komunistycznymi o budowę kościoła. Po wielu zmaganiach – włącznie z wyrokiem sądowym – ks. Henryk Drożdż uzyskał pozwolenie na budowę świątyni 18 marca 1980 r.

– Ważnym wydarzeniem było poświęcenie przez kard. Stefana Wyszyńskiego kaplicy NMP Matki Kościoła, w uroczystość Bożego Ciała. Także Prymas Tysiąclecia 15 kwietnia 1981 r. erygował parafię z terenu parafii Klembów i Poświętne. 8 września 1985 r. nowy kościół według projektu arch. Janusza Stępkowskiego poświęcił bp Jerzy Modzelewski – przywołał najważniejsze fakty z historii parafii ks. proboszcz.

Do parafii należą miejscowości: Karolew, Krzywica, Lipka, Ostrówek, Tuł. Liczba parafian to około 3200 osób.

Od 1924 do 1925 r. u państwa Lipszyców w Ostrówku pracowała Helena Kowalska, późniejsza św. Faustyna. Do miejscowości skierował ją ks. Jakub Dąbrowski, ówczesny proboszcz parafii św. Jakuba w Warszawie-Ochocie, aby zarobiła na wiano zakonne. W pamięci mieszkańców zapisała się jako dziewczyna miła, pracowita, pobożna, o pogodnej, nieco piegowatej twarzy i z dużym rudawym warkoczem. To właśnie w Ostrówku Helena zakończyła świecki etap życia.

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia 7 kwietnia 2002 r. parafia otrzymała relikwie świętej, które są wystawiane do kultu w każdy pierwszy piątek miesiąca. Ksiądz proboszcz stara się osobiście szerzyć kult Miłosierdzia Bożego, m.in. poprzez coroczną pieszą pielgrzymkę z Warszawy do Ostrówka, koronkę do Bożego miłosierdzia oraz nabożeństwo do św. Faustyny.

– W parafii jest duża liczba nabożeństw w pierwszy piątek miesiąca: następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, jest możliwość spowiedzi, odprawiamy nabożeństwo do św. Faustyny, a rano księża udają się na wizyty do osób chorych. W środy parafia organizuje nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w pierwsze soboty miesiąca – nabożeństwo fatimskie połączone z Mszą Świętą w intencji wspólnoty Żywego Różańca. W pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się nabożeństwo i procesja wokół kościoła. Nabożeństwa majowe i Msza Święta w maju odbywają się przy kapliczkach na terenie parafii. Wspólnota parafialna obchodzi dwa odpusty parafialne: w święto NMP Matki Kościoła, obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego, oraz 5 października – we wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej. W ostatni piątek miesiąca odbywa się nabożeństwo wypominkowe i Msza Święta za zmarłych polecanych w wypominkach. W parafii działa prężnie koło Żywego Różańca, służba liturgiczna, bielanki, asysta procesyjna, wspólnota przyjaciół Jezusa Miłosiernego – opisuje ks. Marcin Łukasiewicz.

Nad wejściem do świątyni NMP Matki Kościoła umieszczony jest witraż „Jezu, ufam Tobie” oraz św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. W kościele znajdują się także witraże św. Maksymiliana Kolbego, św. Jana Pawła II, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego oraz Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wierni chętnie zapisują się do pomocy przy sprzątaniu kościoła oraz cmentarza parafialnego. – Ludzie są emocjonalnie związani z parafią, ponieważ pomagali budować kościół. Bycie proboszczem w tej wspólnocie parafialnej jest dla mnie radością, ponieważ wyczuwam pozytywny odbiór mieszkańców i cenię sobie dobrą współpracę z parafianami oraz lokalnymi instytucjami. Po konsekracji kościoła wznowimy peregrynację figury Matki Bożej z Lourdes – zapowiada ks. Marcin Łukasiewicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika
Pokładam nadzieję w Panu i w Jego słowie,
u Pana jest bowiem łaska i obfite odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 4,24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Michała Archanioła (ul. Puławska 95, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter