23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Maryją i ojcem Pio "Czyścimy Czyściec"

Ocena: 0
1277

22 i 23 września odbędzie się akcja "Z Maryją i ojcem Pio Czyścimy Czyściec" (#CzyścimyCzyściec). Wierni będą się modlić w intencji dusz cierpiących w czyśćcu – poinformowało biuro prasowe KEP.

fot. pixabay.com/CC0

Wydarzenie organizowane jest przez Grupę Modlitwy Ojca Pio w Roku Jubileuszowym św. ojca Pio (100. rocznicą stygmatyzacji i 50. rocznicą przejścia do domu Ojca). Rozpocznie się ono 22 września o godz. 21.37 na Jasnej Górze, a zakończy się 23 września o godz. 21.37 również na Jasnej Górze. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio br. Roman Rusek (kapucyn) w komunikacie zamieszczony na stronie internetowej KEP, przypomina, że w obecnym roku przeżywamy Jubileusz 100-lecia od stygmatyzacji świętego ojca Pio oraz 50-lecia jego przejścia do domu Ojca. – Ten piękny jubileusz obchodzony jest na całym świecie. Krakowska Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów jest głównym organizatorem wydarzeń w naszej ojczyźnie skierowanych zarówno do czcicieli świętego stygmatyka, jak i do ludzi pragnących poznać jego sylwetkę – podkreśla w komunikacie br. Rusek.

Wzywa w nim jednocześnie kapłanów, siostry zakonne, braci zakonnych i wszystkich wiernych o aktywne włączenie się w akcję duszpasterską, która będzie przebiegała pod hasłem "Z Maryją i ojcem Pio Czyścimy Czyściec". – Święty stygmatyk zawsze pukał do Serca Maryi, aby otrzymać łaskę, o którą prosił. Doświadczenie orędownictwa Matki Bożej starał się przekazywać wszystkim, którzy stali się jego duchowymi synami i córkami. Szczególną zaś troską modlitewną otaczał dusze czyśćcowe – zaznaczył w komunikacie br. Rusek.

Przypomina w nim też, że wieczorem 15 lipca 1959 roku św. ojciec Pio był chory i znajdował się w swojej celi klasztornej, podczas gdy w kościele zgromadzili się jego synowie i córki duchowe. Przemówił do nich przez megafon: "Pamiętajmy o tym, że jutro jest święto Matki Bożej Szkaplerznej, będącej szczególną opiekunką dusz czyśćcowych. Polecajmy tej drogiej Matce święte dusze w czyśćcu. Któż z nas nie ma tam swoich bliskich i kto wie, jak wielu z nich cierpi tam może – a nawet z pewnością – także przez nas" (...) "Prośmy Maryję, aby przyszła im z pomocą, łagodząc ich cierpienia i chłodząc dręczący ich płomień. Jeżeli my będziemy miłosierni w stosunku do nich, jeżeli – nie daj Bóg! – i my będziemy musieli pójść do czyśćca, Pan Bóg sprawi, iż pojawią się inni, którzy pomogą z kolei nam". – My, współcześni czciciele ojca Pio, pragniemy iść po śladach, które nam zostawił. Wspólnie będziemy modlili się za tych, którzy jeszcze nie dostąpili pełnego zjednoczenia z Panem Bogiem – podkreślił br. Rusek.

Jak poinformował, akcja rozpocznie się od nocnego czuwania w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, które za pośrednictwem transmisji na żywo umożliwi wszystkim wiernym w Polsce i na świecie dołączenie do wspólnej modlitwy. Następnie, przez cały dzień 23 września aż do godz. 21.37 wierni uczestniczący w niedzielnej mszy świętej powinni być zachęcani przez kapłanów, aby po każdej mszy świętej odmówić co najmniej jedną dziesiątkę Różańca w intencji swoich bliskich cierpiących w czyśćcu.

Br. Rusek zachęca również, aby w ramach "Czyszczenia Czyśćca" w stulecie odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości, czy to w naszych rodzinach, czy to na spotkaniach wszelkich grup duszpasterskich, stowarzyszeń, czy też wspólnot odmówić dowolne modlitwy w intencji osób cierpiących w czyśćcu. – Otoczmy modlitewną troską zmarłych z Sandarmochu, Wysp Sołowieckich, Workuty, Wołynia, Piaśnicy i innych zapomnianych obecnie miejsc – zaapelował w komunikacie brat kapucyn.

Br. Rusek podkreślił też, że akcja duszpasterska "Czyścimy Czyściec" ma również walor katechetyczny poprzez, zarówno pogłębienie tematyki stanu czyścowego, jak i przypomnienie oraz popularyzację codziennych praktyk ofiarowanych w intencji dusz cierpiących w czyśćcu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -