24 września
sobota
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z aplikacją na Stare Powązki

Ocena: 2.7
1438

Od 1 listopada dostępna będzie bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne pod nazwą Stare Powązki. Odwiedzającym w tych dniach Cmentarz Powązkowski ułatwi szybkie odszukanie grobów. Osobom, które będą chciały dowiedzieć się coś więcej o tej najsłynniejszej stołecznej nekropolii, aplikacja zaproponuje trasę spaceru tematycznego. Pozwoli również wesprzeć doroczną kwestę, którą artyści przeprowadzają na cmentarzu 1 listopada.

Fot. Archidiecezjalne Centrum Informacji, archwwa.pl

Aplikację przygotowała powołana przez Archidiecezję Warszawską Fundacja „Stare Powązki”. W najbliższych godzinach będzie dostępna zarówno dla urządzeń działających w systemie android, jak i iOS (w App Store można ją już pobrać). Korzystający z aplikacji będą mieli dostęp do bieżących informacji o funkcjonowaniu nekropolii. Dzięki geolokalizacji dowiedzą się nie tylko jak dojechać do cmentarza, ale również aplikacja pomoże odnaleźć i pokieruje do konkretnego grobu.

Aplikacja ma służyć każdemu, kto przekracza bramę Starych Powązek.

– podkreśla ks. Jacek Laskowski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Przydatną funkcją aplikacji będzie wyszukiwarka lokalizacji grobów na Starych Powązkach. Wyszukiwanie będzie możliwe zarówno po nazwisku osoby zmarłej, jej profesji, jak też według popularności wyszukiwania. Dzięki sprzężeniu z nawigacją aplikacja wskaże drogę do szukanego nagrobka na liczącym 44 hektary cmentarzu.

Aplikacja wykorzystuje bazę danych zgromadzonych podczas inwentaryzacji wszystkich nagrobków, a było to możliwe dzięki współpracy Archidiecezji Warszawskiej z miastem stołecznym Warszawa.

– dodaje ks. Laskowski.

Aplikacja posiada też inne funkcjonalności jak np. przypominanie o rocznicach urodzin czy rocznicach śmierci osób pochowanych na Powązkach. Zainteresowanym dziejami Starych Powązek przybliży ich historię. –

Aplikacja ma również służyć edukacji i poznawaniu historii tej wyjątkowej nekropolii.

– podkreśla ks. Jacek Laskowski.

Walorem edukacyjnym aplikacji są także propozycje spacerów tematycznych, na początek przygotowano prawie 20 scenariuszy. Odwiedzający nekropolię z aplikacją mogą przejść śladem znanych osób spoczywających na Powązkach, poznać ich biogramy, a także np. historię sztuki cmentarnej i jej symbolikę od XVIII do XXI wieku.

Karol Gądzik, konserwator zabytków i współautor projektu wymienia m.in. spacery Wokół polskiego Oświecenia”, My z Napoleonem – Napoleon z nami” czyli szlakiem osób, które żyły w czasie wojen napoleońskich, Kto ratuje jedno życie” to spacer szlakiem grobów osób, które w czasie II wojny światowej pomagały Żydom. Ale są też scenariusze spacerów śladami pisarzy, poetów, filmowców a nawet kolejarzy – w tym budowniczego kolei warszawsko-wiedeńskiej czy tramwajarzy. Będzie można przejść szlakiem powstańców warszawskich. W ten sposób, chcemy podzielić okres 230 lat historii Powązek na odcinki, by ją lepiej przybliżyć – opowiada.

Dla uczniów ze szkół z całej Polski przygotowano lekcje historii i historii sztuki na terenie Starych Powązek, które można będzie przeprowadzić z wykorzystaniem aplikacji podczas wizyty. Cmentarz jest niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury. Do szkół trafią wkrótce podręczniki metodyczne dla nauczycieli z propozycjami przeprowadzenia lekcji na Starych Powązkach, z wykorzystaniem aplikacji – dodaje Karol Gądzik.

Cmentarz Powązkowski jest bowiem nie tylko jedną z najpiękniejszych nekropolii w Europie, ważnym miejscem dla mieszkańców Warszawy, ale także swoistym „panteonem dwustu lat trudnej historii stolicy”. W 2014 roku Cmentarz Stare Powązki został uznany za pomnik historii.

Aplikacja – w zamyśle jej twórców – będzie innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie upowszechniania wiedzy na temat cmentarza oraz ukazania historii Warszawy i całej Polski przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób.

Archidiecezja Warszawska, która jest opiekunem tego cmentarza powołała Fundację „Stare Powązki” aby zachować dziedzictwo i historyczny charakter tego miejsca spoczynku wielu pokoleń Polaków. Chce również propagować potrzebę opieki nad zabytkami. Tym samym konsoliduje działania wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w program opieki nad Starymi Powązkami.

Powstała z inicjatywy Fundacji aplikacja ma również ułatwić zbieranie funduszy na Stare Powązki. Użytkownicy mogą dokonać płatności, aby wesprzeć np. konserwację zabytkowych nagrobków ale też promowanie Starych Powązek poprzez programy edukacyjne o historii i sztuce. W pierwszych dniach listopada wpłaty dokonywane poprzez aplikację zasilą doroczną zbiórkę Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Sobota, XXV tydzień zwykły
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9, 43b-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter