29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyruszyła czteroosobowa Praska Pielgrzymka Rodzin na Jasną Górę

Ocena: 0
376

37. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin z racji na stan epidemii, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, odbywa się w tym roku w nieco innej formie. Razem z biskupem Markiem Solarczykiem - aby zanieść intencje do tronu Pani Jasnogórskiej - idzie tylko trzech księży.

Fot. www.facebook.com/bpmsolarczyk

Podstawową wartością jest, że pielgrzymka się odbędzie. Oczywiście z uwzględnieniem wszystkich obostrzeń sanitarnych

– mówił bp Marek Solarczyk jeszcze przed rozpoczęciem pielgrzymowania.

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. sprawowana 5 sierpnia o godz. 5 rano, jak co roku w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. W pielgrzymce z bp. pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej idą: ks. Grzegorz Kowalczyk - Moderator Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na Witolinie, ks. Dariusz Bala - dyrektor Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin oraz ks. Dawid Jastrzębski i ks. Grzegorz Burakiewicz. Codziennie będzie pielgrzymowało dwóch kapłanów, zachowując dystans sanitarny między sobą.

Pójdziemy najkrótszą trasą między Warszawą a Jasną Górą, omijamy wszystkie parafie, sanktuaria w których zwykliśmy się zatrzymywać, spotykać się z mieszkańcami modlić razem z nimi. Wspominam o tym, bo chcemy również o nich pamiętać i zawierzać ich w pielgrzymiej drodze. Niesamowitym dziedzictwem pielgrzymki są właśnie  wszystkie osoby które nas co roku witają na trasie, goszczą, przyjmują na nocleg, otwierają dla nas swoje serca

– podkreśla bp Solarczyk.

Uczestnicy tegorocznego pielgrzymowania będą wracać na noclegi do Warszawy. Codziennie zamierzają pokonać około 40 km, a więc więcej niż tradycyjny dzienny dystans pielgrzymkowy. Następny dzień będzie wolny dla każdego z pielgrzymów.

Bedziemy pielgrzymować każdy przez trzy dni. To wyjątkowa okazja do szczególnych rekolekcji w drodze

– mówi bp Solarczyk.

W trasie będzie modlitwa różańcowa, rozważania które pielgrzymi duchowi codziennie znajdą na stronie internetowej pielgrzymki i profilu facebookowym pielgrzymki. Atmosferę rekolekcji w drodze będą przybliżać także relacje i zamieszczane zdjęcia. Codziennie już o 5-tej rano będzie pojawiało się wprowadzenie w dzień, potem kolejne elementy, rozważania różańcowe, konferencje, rozważania do Apelu Jasnogórskiego. W tym roku treści duchowe będą bazować na przesłaniach kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.

Przez cały czas trwania pielgrzymki można za pośrednictwem facebooka składać intencje modlitewne. Kapłani będą  mieli plakietki pielgrzymkowe, każdy będzie niósł znak krzyża, także jako wyraz niesionych intencji.

Wyjątkowym aspektem tej pielgrzymki jest świadomość powierzonych nam intencji tych, którzy chcieliby pielgrzymować, a jest to dla nich nieosiągalne. Nasza obecność jest wyrazem ich pragnień, również ich poświęcenia i ofiary

– mówi bp Marek Solarczyk. Biskup pomocniczy warszawsko-praski przypomina, że będzie to także czas dziękczynienia i przygotowania do obchodów 100-lecia „Cudu nad Wisłą”, czas wdzięczności w 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Kapłani będą modlić się w drodze aby Bóg strzegł nas „od powietrza, głodu, ognia i wojny”, za rodziny i o nowe powołania kapłańskie w  diecezji. Wszystkie intencje pielgrzymowania wyraża hasło tegorocznej pielgrzymki: „Pod Twoją obronę uciekamy się!”.

Pielgrzymka będzie trwała sześć dni. 10 sierpnia uczestnicy 37. Praskiej Pielgrzymki Pieszej Rodzin wejdą na Jasną Górę, gdzie będą sprawować Eucharystię, dokładny czas dotarcia i zakończenia pielgrzymowania będzie podany na stronie internetowej i facebooku.

Osoby zainteresowane wirtualnym towarzyszeniem pielgrzymce mogą odwiedzać stronę http://www.pielgrzymkarodzin.waw.pl/. Pod aplikacją Bonafide należy otworzyć sekcję Pielgrzymki, wybrać Pieszą Praską Pielgrzymkę Rodzin.
W ramach zakładki jest możliwość podania intencji modlitewnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter