6 października
czwartek
Artura, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyniki egzaminu ósmoklasisty

Ocena: 0
287

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie mogą już sprawdzać swoje rezultaty w internecie, a 7 lipca odbiorą zaświadczenia o wynikach w szkole.

fot. arch. www.idziemy.pl

Ósmoklasiści z całego kraju uzyskali średnio 60 procent punktów możliwych do zdobycia z języka polskiego, 57 procent z matematyki i 67 procent z najchętniej wybieranego języka obcego – języka angielskiego. Jak powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – Marcin Smolik – to wyniki porównywalne do tych sprzed roku.

Widzimy po wymaganiach i po tym jak poradzili sobie ósmoklasiści z poszczególnymi wymaganiami, jakie stawialiśmy im w zdaniach, że poradzili sobie podobnie, jak w roku ubiegłym. Trochę lepiej poradzili sobie z matematyką, ale tutaj trzeba mieć świadomość, że zarówno w tym roku, jak i w roku ubiegłym egzamin ósmoklasisty był przeprowadzany na podstawie niepełnej podstawy programowej, a na podstawie wymagań egzaminacyjnych, ze względu na epidemię COVID-19

– dodał Smolik.

W tym roku, na przykładzie języka polskiego widzimy, że uczniowie radzą sobie z wyszukiwaniem w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio. W matematyce bardzo dobrze wypadło zadanie sprawdzające umiejętność wykonywania rachunków pamięciowych na liczbach całkowitych w sytuacji praktycznej. W przypadku języka angielskiego, ale też języka niemieckiego zupełnie dobrze poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały znajomość funkcji językowych

– zaznacza dyrektor.

Najlepiej wypadli ósmoklasiści z województw mazowieckiego i małopolskiego, najsłabiej z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko – mazurskiego i kujawsko – pomorskiego. Ponad 9 tysięcy uczniów uzyskało ze wszystkich trzech egzaminów od 90 do 100 procent, a ponad 400 uczniów z całego kraju ze wszystkich egzaminów miało maksymalną liczbę punktów. Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbył się pod koniec maja i trwał 3 dni. Napisało go ponad pół miliona uczniów. Każdy musiał napisać trzy sprawdziany – z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Wyniki egzaminu to 50 procent kryteriów w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Drugie 50 procent to oceny na świadectwie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 października

Czwartek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11, 5-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter