15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wszyscy do Stajenki

Ocena: 0
2459

„Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony! Ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice nieskończony”. Tę kolędę śpiewają w Polsce chyba wszyscy chrześcijanie – jest jak znak jedności, pomimo rozłamu.

fot. ks. Paweł Kłys/Idziemy

– Przygotowania luteran do Bożego Narodzenia zaczynają się od początku Adwentu, który trwa cztery niedziele. Przypomina nam o tym wieniec adwentowy, który znajduje się w każdej świątynie, a także w wielu naszych domach – zaznacza ks. Arkadiusz Raszka, wikariusz biskupa diecezji warszawskiej, pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego, a od ponad roku mieszkający w parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi.

 

Każdy ze śpiewnikiem

Wigilię Bożego Narodzenia luteranie mogą przeżywać na dwa sposoby: albo poszcząc i nie jedząc nic do wieczerzy, albo jedząc tylko tyle, by zaspokoić głód, powstrzymując się przy tym od pokarmów mięsnych. Cały dzień jest przeznaczony na przygotowanie potraw – najczęściej, zgodnie z polską tradycją, dwunastu; zawsze są to potrawy postne. Tradycyjnie na wigilijnym stole pojawia się zupa rybna (bulion z głów ryb z rodzynkami i orzechami), zdarza się także chałka z mlekiem, kapusta z zasmażką, karp w panierce z sałatką warzywną, pierogi z kapustą i grzybami, a także ciasta: makowce, serniki oraz kołacze, a ponadto, co jest charakterystyczne dla luteran z południa Polski, drobne ciasteczka o różnorakim kształcie, smaku oraz rozmiarze: bomby, kokosanki, ule, orzechowe księżyce, pierniczki i wiele, wiele innych.

– W godzinach popołudniowych w kościołach odbywają się nabożeństwa wigilijne, po zakończeniu których w domach zasiada się do uroczystej wieczerzy – tłumaczy pastor. – Wieczerzę rozpoczynamy od przeczytania Ewangelii godowej, czyli bożonarodzeniowej (Łk 2,1-20), następnie modlimy się modlitwą Ojcze nasz, po czym łamiemy się opłatkiem, składając sobie życzenia.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 51-52 (689), 23-30 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter