30 marca
poniedziałek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włocławek uczcił Prymasa

Ocena: 0
95

Dziewięćdziesięciopięciolecie święceń kapłańskich Stefana Wyszyńskiego, późniejszego kardynała i prymasa Polski, obchodzono uroczyście 3 sierpnia w katedrze włocławskiej pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa.

fot. ks. Julian Głowacki

Z tej okazji ordynariusz włocławski pobłogosławił obraz czcigodnego sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia, który zostanie umieszczony w kaplicy Matki Bożej, gdzie odbyły się święcenia. Chorowity młody ksiądz przyjął święcenia w dniu, w którym skończył 23 lata, bo taki był wtedy wiek pozwalający na przyjęcie kapłaństwa.

Obraz, przedstawiający zamyślonego Prymasa, jest dziełem Klaudii Zielińskiej, malarki i konserwatora sztuki z Torunia. „Jestem wdzięczna za zaufanie, którym mnie obdarzono, i cieszę się, że moje malarstwo znalazło się w tak wyjątkowym miejscu” – napisała autorka na Facebooku, zaznaczając, że „bazą do wykonania obrazu była fotografia autorstwa znakomitego Tadeusza Rolkego”.

Portret ufundowało Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, którego władze uczestniczyły w uroczystości. Sylwetkę i duchowość Prymasa oraz jego związki z Włocławkiem przybliżył w kazaniu ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent krajowy Stowarzyszenia Civitas Christiana. Mszę Świętą w intencji dziękczynnej za posługę Prymasa oraz w intencji błagalnej o jego rychłą beatyfikację wraz z bp. Meringiem koncelebrowali dziekani, przedstawiciele kapituł i duchowieństwa z całej diecezji. Szczególnym uczestnikiem – i świadkiem – był biskup senior Bronisław Dembowski, który przed 66 laty z rąk kard. Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. Wśród świeckich uczestników większość stanowili członkowie ruchów i organizacji katolickich oraz uczniowie szkół noszących imię Prymasa Tysiąclecia.

Na zakończenie liturgii bp Mering podziękował uczestnikom uroczystości, autorce i fundatorom obrazu. Zwrócił się także w osobistej, improwizowanej modlitwie do sługi Bożego: – Naucz nas służyć Kościołowi. Nie Kościołowi, który sobie tworzymy, wymyślamy, który chcemy reformować w niewierności do nauki Jezusa, tylko Kościołowi takiemu, jaki został nam przekazany. Naucz nas tego non possumus, kiedy kształt i duch Kościoła zaczyna się chwiać niebezpiecznie – mówił bp Mering.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca


Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz pragnę, aby się nawrócił i miał życie.

Dziś w Kościele: Poniedziałek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 13,1-9.15-17.19-30.33-62; Ps 23,1b-6; J 8,1-11 lub J 8,12-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
30 marca –  Parafia Św. Augustyna (ul. Nowolipie 18, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter