23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włocławek uczcił Prymasa

Ocena: 0
29

Dziewięćdziesięciopięciolecie święceń kapłańskich Stefana Wyszyńskiego, późniejszego kardynała i prymasa Polski, obchodzono uroczyście 3 sierpnia w katedrze włocławskiej pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa.

fot. ks. Julian Głowacki

Z tej okazji ordynariusz włocławski pobłogosławił obraz czcigodnego sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia, który zostanie umieszczony w kaplicy Matki Bożej, gdzie odbyły się święcenia. Chorowity młody ksiądz przyjął święcenia w dniu, w którym skończył 23 lata, bo taki był wtedy wiek pozwalający na przyjęcie kapłaństwa.

Obraz, przedstawiający zamyślonego Prymasa, jest dziełem Klaudii Zielińskiej, malarki i konserwatora sztuki z Torunia. „Jestem wdzięczna za zaufanie, którym mnie obdarzono, i cieszę się, że moje malarstwo znalazło się w tak wyjątkowym miejscu” – napisała autorka na Facebooku, zaznaczając, że „bazą do wykonania obrazu była fotografia autorstwa znakomitego Tadeusza Rolkego”.

Portret ufundowało Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, którego władze uczestniczyły w uroczystości. Sylwetkę i duchowość Prymasa oraz jego związki z Włocławkiem przybliżył w kazaniu ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent krajowy Stowarzyszenia Civitas Christiana. Mszę Świętą w intencji dziękczynnej za posługę Prymasa oraz w intencji błagalnej o jego rychłą beatyfikację wraz z bp. Meringiem koncelebrowali dziekani, przedstawiciele kapituł i duchowieństwa z całej diecezji. Szczególnym uczestnikiem – i świadkiem – był biskup senior Bronisław Dembowski, który przed 66 laty z rąk kard. Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie. Wśród świeckich uczestników większość stanowili członkowie ruchów i organizacji katolickich oraz uczniowie szkół noszących imię Prymasa Tysiąclecia.

Na zakończenie liturgii bp Mering podziękował uczestnikom uroczystości, autorce i fundatorom obrazu. Zwrócił się także w osobistej, improwizowanej modlitwie do sługi Bożego: – Naucz nas służyć Kościołowi. Nie Kościołowi, który sobie tworzymy, wymyślamy, który chcemy reformować w niewierności do nauki Jezusa, tylko Kościołowi takiemu, jaki został nam przekazany. Naucz nas tego non possumus, kiedy kształt i duch Kościoła zaczyna się chwiać niebezpiecznie – mówił bp Mering.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -