2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wizyta Papieża w Kazachstanie radością dla katolików w regionie

Ocena: 4.5
544

Przyjazd Ojca Świętego do Kazachstanu jest ważny nie tylko dla wiernych w tym kraju, ale również w sąsiadujących państwach. Azja Środkowa to region zdominowany przez muzułmanów, a pobliska Syberia – przez prawosławnych. Tym niemniej wspólnoty katolickie w całym regionie szykowały się na spotkanie z papieżem.

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Jednym z przykładów mogą być mieszkańcy Kirgistanu. Tamtejszy administrator apostolski, o. Anthony Corcoran SJ, podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wagę tego wydarzenia dla wszystkich Kościołów tej części świata.

To taka wielka chwila radości, spotkania, przypomnienia, wspólnej modlitwy oraz możliwości przebywania razem z katolikami z innych miejsc w Azji Centralnej. Nie zapominamy, jak mały procent stanowimy we wszystkich tych krajach – w Kazachstanie to większy odsetek, w Kirgistanie to maleńki Kościół

– wskazał o. Corcoran.

Kiedy mieliśmy swoją wizytę ad limina z Ojcem Świętym trzy lata temu, przypomniał nam dwie rzeczy – jedna, jak powiedział, że nasze Kościoły są bardzo małe, maleńkie, ale, co zaznaczył, Bóg uwielbia pracować w tym, co bardzo małe. Po drugie, nazwał nas „germoglio”, „pędem”. Kiedy później rozmyślaliśmy nad tym jako konferencja episkopatu, pojawiła się piękna refleksja do dzisiaj przynosząca owoc – to drzewo, które jest największe, przynosi najwięcej owocu, daje najwięcej cienia, kiedyś było małym pędem. [Ta wizyta znaczy] więc, że mamy pasterza między nami, przychodzącego do nas, aby nas wesprzeć, podnieść na duchu, dać pocieszenie, które oczywiście przychodzi od Boga, ale poprzez wydarzenia i ludzi. Zatem dla nas to ma wielkie znaczenie. [Powiem] ponownie, jesteśmy bardzo pocieszeni tą wizytą.

Również katolicy z Rosji, choć bardzo nieliczni, wiążą wielkie nadzieje z przybyciem papieża Franciszka do Kazachstanu. Jak podaje Radiu Watykańskiemu o. Janez Sever SJ, jezuita pracujący w Nowosybirsku, części z nich udało się wybrać do pobliskiego im kraju.

Niestety oficjalne ogłoszenie [wizyty] pojawiło się dosyć późno, to znaczy na początku sierpnia, kiedy wielu było na wakacjach i urlopach, ale niektóre parafie zebrały pielgrzymów i teraz są w drodze autobusami, samochodami lub nawet samolotami, pociągami z różnych stron. Oni w tych dniach tu przybędą. [Przyjadą,] ponieważ jest to moment nadziei i światła, jakiego potrzebujemy – w każdej chwili swojego życia, ale szczególnie teraz, przy „specjalnej operacji”, jak to nazywają, choć mamy też wyzwania na całym świecie, który wydaje się zmierzać ku szaleństwu. A papież Franciszek to przywódca, który stoi na solidnym fundamencie, który przynosi pokój i głosi swoje orędzie przeciwstawiające się temu, co się dzieje w świecie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter