13 sierpnia
czwartek
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wieczór Fatimski z Radiem Warszawa

Ocena: 0
141

– Objawienia fatimskie są wyrazem Bożego Miłosierdzia – powiedział ks. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik. Mariolog był gościem "Wieczoru Fatimskiego", który Radio Warszawa zorganizowało w wigilię 100. rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Spotkanie wpisuje się w obchody 25-lecia istnienia rozgłośni.

fot. Pilgrim Fatima via Foter.com / CC BY-SA

– Wpatrując się w Maryję, chcemy zawierzać Bogu nasze dzieło i tych, którzy dzięki naszej działalności mają szansę poznać bliżej Pana i doświadczyć Jego Miłości i Miłosierdzia – podkreślił dyrektor Radia Warszawa ks. Grzegorz Walkiewicz.

W czasie wykładu o. Bartosik zwrócił uwagę na aktualność fatimskiego przesłania, w którym Najświętsza Maryja Panna wzywa ludzi do pokuty, nawrócenia i modlitwy różańcowej. Podkreślił, że objawienia są przypomnieniem Ewangelii, a więc prawd o miłości Boga i miłości bliźniego. – Maryja wzywa nas, byśmy nie obrażali więcej Boga, a więc żebyśmy Go kochali. Z kolei prośba o modlitwę i przyjęcie cierpienia w intencji nawrócenia grzeszników oraz pokój na świecie to konkretny wyraz naszej miłości drugiego – tłumaczył duchowny.

Mówiąc o nabożeństwie do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny jako wyrazie wynagrodzenia Jej zniewagi, zakonnik przypomniał znaczenie dogmatów maryjnych, które przez wielu są odrzucane. – Zwrócenie się ku Jej sercu to także wezwanie do kształtowania siebie na wzór Jej serca, pełnego cichości, pokory i zawierzenia Bogu – zwrócił uwagę prelegent.

O. Bartosik wspomniał również o zbieżności objawień fatimskich z założeniem przez św. Maksymiliana Kolbe Rycerstwa Niepokalanej, które w tym roku również przeżywa setną rocznicę swojego istnienia. – Patrząc w perspektywie ducha i wiary, można Rycerstwo nazwać ludzką odpowiedzią na prośbę nieba – powiedział.

Wspomniał również o figurze Matki Bożej Fatimskiej, którą prymas Wyszyński otrzymał od Episkopatu Portugalii, a która w wyniku sprzeciwu władz PRL drogą przez Paryż przedostała się do naszego kraju. – By ukryć dar przed władzami, kardynał przekazał ją franciszkanom w Niepokalanowie, gdzie do dziś jest czczona przez zakonników.

"Wieczór Fatimski" zainaugurowała Msza święta w bazylice katedralnej w intencji słuchaczy i pracowników rozgłośni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Czwartek, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera
«Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 12,1-12; Ps 78,56-59.61-62; Mt 18, 21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
13 sierpnia - Parafia konkatedralna Bożego Ciała w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter