– Objawienia fatimskie są wyrazem Bożego Miłosierdzia – powiedział ks. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik. Mariolog był gościem "Wieczoru Fatimskiego", który Radio Warszawa zorganizowało w wigilię 100. rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Spotkanie wpisuje się w obchody 25-lecia istnienia rozgłośni.
– Wpatrując się w Maryję, chcemy zawierzać Bogu nasze dzieło i tych, którzy dzięki naszej działalności mają szansę poznać bliżej Pana i doświadczyć Jego Miłości i Miłosierdzia – podkreślił dyrektor Radia Warszawa ks. Grzegorz Walkiewicz.
W czasie wykładu o. Bartosik zwrócił uwagę na aktualność fatimskiego przesłania, w którym Najświętsza Maryja Panna wzywa ludzi do pokuty, nawrócenia i modlitwy różańcowej. Podkreślił, że objawienia są przypomnieniem Ewangelii, a więc prawd o miłości Boga i miłości bliźniego. – Maryja wzywa nas, byśmy nie obrażali więcej Boga, a więc żebyśmy Go kochali. Z kolei prośba o modlitwę i przyjęcie cierpienia w intencji nawrócenia grzeszników oraz pokój na świecie to konkretny wyraz naszej miłości drugiego – tłumaczył duchowny.
Mówiąc o nabożeństwie do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny jako wyrazie wynagrodzenia Jej zniewagi, zakonnik przypomniał znaczenie dogmatów maryjnych, które przez wielu są odrzucane. – Zwrócenie się ku Jej sercu to także wezwanie do kształtowania siebie na wzór Jej serca, pełnego cichości, pokory i zawierzenia Bogu – zwrócił uwagę prelegent.
O. Bartosik wspomniał również o zbieżności objawień fatimskich z założeniem przez św. Maksymiliana Kolbe Rycerstwa Niepokalanej, które w tym roku również przeżywa setną rocznicę swojego istnienia. – Patrząc w perspektywie ducha i wiary, można Rycerstwo nazwać ludzką odpowiedzią na prośbę nieba – powiedział.
Wspomniał również o figurze Matki Bożej Fatimskiej, którą prymas Wyszyński otrzymał od Episkopatu Portugalii, a która w wyniku sprzeciwu władz PRL drogą przez Paryż przedostała się do naszego kraju. – By ukryć dar przed władzami, kardynał przekazał ją franciszkanom w Niepokalanowie, gdzie do dziś jest czczona przez zakonników.
"Wieczór Fatimski" zainaugurowała Msza święta w bazylice katedralnej w intencji słuchaczy i pracowników rozgłośni.