13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego

Ocena: 0
771

W II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W całym kraju prowadzona jest zbiórka ofiar na cele misyjne. Ofiary są przekazywane Dziełu Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W ciągu roku trafiają do polskich misjonarzy. W ubiegłym roku z tych ofiar zrealizowano 104 projekty o wartości ponad 122 300 euro i wsparto misjonarzy dotacjami na sumę prawie 2 mln zł.

W tym roku obchodom Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami przyświeca hasło „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”.

 


W DUCHU WIECZERNIKA

„Pielgrzymujemy duchowo do Wieczernika w Jerozolimie, który stanowi jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Tu Chrystus zgromadził swych uczniów przed swą męką i ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii. W murach Wieczernika wybrzmiało Jego przykazanie miłości: «Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali» (J 13, 34-35). Tutaj też Pan po swoim zmartwychwstaniu ofiarował młodemu Kościołowi sakrament pokuty i pojednania. Z Wieczernika wyszli pełnić swą misję, napełnieni Duchem Świętym, Apostołowie.

Wieczernik jest szkołą miłości braterskiej, bezinteresownej, czystej, skłonnej do zapominania o sobie i daru z siebie. Ten, kto z wiarą uczestniczy w tajemnicy Wieczernika, uczy się od Chrystusa kochać bliźnich, wprowadzać w ludzką rzeczywistość pokój i Bożą radość. Jak z Wieczernika, tak i z każdej Mszy świętej wychodzimy z odnowionym postanowieniem, by miłować, nie tylko bliskich i przyjaciół, ale także dalekich i nieprzyjaciół” – napisał w komunikacie bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

 


POMÓŻMY MISJONARZOM

Papież Franciszek zwrócił uwagę na to, że każdy z nas jest powołany do bycia świadkiem Chrystusa. „Tak, jak Chrystus jest pierwszym posłanym, to znaczy misjonarzem Ojca (por. J 20, 21) i Jego «wiernym świadkiem» (por. Ap 1, 5), tak też każdy chrześcijanin jest powołany do bycia misjonarzem i świadkiem Chrystusa”.

Jak możemy wypełnić nasze powołanie misyjne? Jak zostać misjonarzami i świadkami Chrystusa, pozostając w naszych domach rodzinnych i wspólnotach parafialnych?

Pierwszą formą pomocy misjom jest modlitwa i duchowa ofiara. Jej mistrzynie to św. Teresa od Dzieciątka Jezus oraz Paulina Jaricot, propagująca modlitwę różańcową za misje. Zwłaszcza seniorzy, osoby chore, niepełnosprawne mogą wesprzeć misjonarzy swoimi cierpieniami i niedostatkami, ofiarowanymi w intencji misji. To ważna duchowa forma pomocy, wyrażająca solidarność z tymi misjonarzami, którzy przeżywają trudności i muszą pokonać wiele przeszkód w swej posłudze.

Solidaryzujemy się z misjonarzami, wspierając ich finansowo i materialnie. Dzięki naszej ofiarności nie tylko głoszą Ewangelię, ale też potwierdzają ją czynami miłości i miłosierdzia.

 


SMS, KTÓRY POMAGA MISJOM

Prostą formą pomocy misjom jest wysłanie na numer 72032 SMS-a o treści „Misje” (koszt 2,46 zł z VAT). Ze środków zebranych tą drogą chcemy w tym roku m.in. wybudować szkołę podstawową św. Filipa w Barmoi Munu (Sierra Leone). W ramach projektu powstanie nowy, trzyklasowy budynek z cegły. Dach budynku zostanie pokryty blachą. Szkoła będzie otynkowana i pomalowana. W każdej klasie zostaną wykonane tablice szkolne. Z nowych pomieszczeń będzie korzystało 560 dzieci. Za projekt odpowiada ks. Robert Gut (Kambe, Sierra Leone), fideidonista z diecezji warszawsko-praskiej. Zachęcamy wszystkich diecezjan do wysyłania SMS-ów. W ten sposób dajemy nadzieję na lepszą przyszłość afrykańskim dzieciom. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter