27 stycznia
środa
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W strumieniach miłosierdzia

Ocena: 0
426

Parafia Miłosierdzia Bożego w Otwocku-Ługach to fenomen na tle diecezji warszawsko-praskiej pod względem licznych inicjatyw związanych z kultem Bożego Miłosierdzia.

fot. z archiwum parafii miłosierdzia Bożego w Otwocku-Ługach

W 2020 roku, podczas rekolekcji wielkopostnych i adwentowych, przeprowadzono w parafii akcję Spacer Miłosierdzia. Była to odpowiedź na sytuację pandemiczną i lęk części wiernych związany z przychodzeniem do kościoła. – Inicjatywa polegała na dyżurowaniu księży w określonych godzinach wokół świątyni. Można było przyjść na rozmowę duchową lub spowiedź świętą – mówi proboszcz ks. Dariusz Bala.

Nowatorską akcją jest także Parafialna Inicjatywa Ewangelizacyjna „Gdzie jest twój brat”. Rozpoczęła się po jednych z rekolekcji wielkopostnych prowadzonych w parafii przez o. Romualda Kszuka z Instytutu Ojców Szensztackich z Józefowa k. Warszawy. – Kiedy zastanawialiśmy się wspólnie z o. Kszukiem nad programem nauk rekolekcyjnych, zwróciłem mu uwagę na problem frekwencji w parafii. Z danych statystycznych wynikało, że mamy nieco mniej uczęszczających do świątyni niż inne podwarszawskie wspólnoty parafialne. Wpadliśmy na pomysł, żeby poprosić parafian, aby modlili się za swoich sąsiadów, którzy nie odwiedzają świątyni. Przypomniała się nam modlitwa Aktem oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, gdzie jest mowa o tych, którzy zagubili drogę do Boga, aby czym prędzej wrócili do domu rodzicielskiego – opisuje ks. Dariusz.

W czasie Adwentu i Wielkiego Postu wystawiana jest księga, w której parafianie mogą wyrazić chęć podjęcia zobowiązania modlitewnego. – Każdy, kto jest zapisany, zgadza się odmawiać w tym świętym czasie Akt oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i podejmuje jakieś dobrowolne wyrzeczenie – przypomina ksiądz proboszcz.

Na jednym ze spotkań ustalono, że w każdy piątek będzie organizowana Godzina Miłosierdzia. Wydarzenie modlitewne to niepowtarzalna szansa na adorację Najświętszego Sakramentu oraz poznanie głębiej „Dzienniczka” św.Faustyny. Wierni zanurzają się w promieniach Bożej miłości, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia i litanię do św. Faustyny. Jest też możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi oraz uczestnictwa we Mszy świętej ku czci Bożego Miłosierdzia, gdzie ludzie zanoszą własne intencje.

Życie modlitewne parafii rozwija się również dzięki nabożeństwom, szczególnie do św. Rity. Modlitwa do świętej była owocem pielgrzymki do włoskiej Cascii w 2016 roku. Parafianie przebywający na wyjeździe stwierdzili, że chętnie kupią figurę św. Rity i rozpoczną nabożeństwo za jej wstawiennictwem. Od powrotu z Włoch do dziś każdego 22. dniamiesiąca wystawiana jest figura świętej, a parafianie odmawiają litanię ku jej czci. Proboszcz zaznacza, że istnieje teżzwyczaj błogosławienia przyniesionych róż podczas nabożeństwa. Coraz więcej ludzi przychodzi, aby w trudnych czasach pandemii modlić się za przyczyną patronki od spraw beznadziejnych.

– Ważna dla wspólnoty parafialnej jest również działalność charytatywna. Staramy się wychodzić naprzeciw ludzkiej biedzie. Przed okresem pandemii trzy razy w tygodniu wydawaliśmy ubogim chleb. Co roku włączamy się w akcje wydawania żywności prowadzone przez Caritas Polska. Na święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia przygotowujemy paczki dla najuboższych rodzin z parafii. Jest to przełożenie naszej modlitwy miłosiernej na konkretne czyny – zauważa ks. Dariusz. W pomoc charytatywną angażują się wszystkie wspólnoty parafialne, w tym specjalna grupa charytatywna.

Dwa lata temu parafia zainicjowała pierwszy Bieg Miłosierdzia, który towarzyszył obchodom trzydziestolecia jej istnienia. Wyznaczono trasę wokół kościoła, która liczyła około dwóch kilometrów. – Biegliśmy w intencji chorego dziecka o imieniu Maks. Każdy, kto włączał się w Bieg Miłosierdzia, wspomagał materialnie leczenie chłopca. Wydarzenie spotkało się z szerokim odzewem, zgromadziło około pięciuset osób. Każdy uczestnik po ukończeniu trasy otrzymywał okolicznościowy medal – wspomina ks. Bala.

W ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia, który rozpoczął się 8 grudnia 2015 roku, kościół był jedną z diecezjalnych świątyń stacyjnych. – W tym czasie przez cały rok codziennie odmawialiśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po zakończeniu świętego czasu 23 kwietnia 2017 roku rozpoczęliśmy peregrynację obrazu Jezusa w Święto Bożego Miłosierdzia, które jest też także odpustem parafialnym. Wędrówka obrazu po parafii trwała prawie dwa lata, podczas których każdy z parafian mógł zapisać się na listę, aby przyjąć obraz Chrystusa Miłosiernego. W tym czasie wizerunek nawiedził większość domów parafian – cieszy się ksiądz proboszcz.

Warte uwagi w świątyni są wyjątkowe mozaiki szklane typu weneckiego: Chrystusa Miłosiernego i Baranka Bożego z Apokalipsy św. Jana, której projektantem jest Paweł Przyrowski. – Osoby, które przyjeżdżają do nas, mówią, że takich mozaik nie widziały w innych kościołach. Przedstawienie Chrystusa Miłosiernego przypomina ikony wschodnie. Z parafianami mamy wrażenie, że strumienie Miłosierdzia Bożego wypływającego z serca Pana Jezusa stają się coraz większe i zalewają wszystkich w świątyni, spadając na ziemię – obrazuje ks. Dariusz. Mozaika Baranka z Apokalipsy w ołtarzu bocznym ma równie głęboką wymowę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy albo wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,1-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter