22 maja
wtorek
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W piątek dyspensa po obu stronach Wisły

Ocena: 0
1193

W najbliższy piątek w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser SAC udzielili dyspensy.

fot. Pixabay.com

Metropolita warszawski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w dniu 16 czerwca 2017 r., to jest w piątek po uroczystości Bożego Ciała, na terenie archidiecezji warszawskiej. Zalecił, aby osoby korzystające z dyspensy poprzez modlitwę lub jałmużnę wyraziły pokutny charakter piątku.

Z kolei abp Hoser w komunikacie o udzieleniu dyspensy na terenie diecezji warszawsko-praskiej przypomniał, że korzystając z niej, należy złożyć ofiarę na pomoc dla potrzebujących i ubogich.

Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej jest dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.

W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły