1 lipca
piątek
Haliny, Mariana, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W łączności z islamem

Ocena: 0
2397
Szerząc wzajemny szacunek przez edukację, tworzymy historię naszych stosunków – powiedział bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi 25 lutego w dawnej auli kurii warszawsko-praskiej na spotkaniu otwierającym XIV Dzień Islamu w Kościele katolickim.
Jego hasłem było właśnie przesłanie o wzajemnej edukacji i szacunku.

– Katolików i muzułmanów łączy to, że wierzą w Boga osobowego, który jest Kimś, do kogo możemy przemawiać. Boga pokoju, miłości i miłosierdzia. To ważne przesłanie dla całej ludzkości, rozrywanej dziś tak wieloma konfliktami – mówił ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser SAC. – Często łatwo nam mówić o tym, co nas dzieli. Trudniej znaleźć to, co nas łączy, a to na tym winniśmy się koncentrować – wtórował mu Nidal Abu Tabak, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP. Głos zabrał także Abdelkader Khemri, ambasador Algierii w Polsce, który dzielił się z zebranymi bólem islamofobii, zapewniając, że terroryzm jest całkowicie sprzeczny i obcy wierze muzułmanów.

O chrześcijańskiej wizji edukacji mówił ks. dr Tomasz Kopiczko, prefekt seminarium duchownego w Ełku, zaś o edukacji w ujęciu muzułmańskim prof. Bogusław R. Zagórski.

– Szacunek wykształca się przez zabieganie o szerzenie świadomości osoby ludzkiej, a jego nośnikiem są cztery środowiska: rodzina, szkoła, edukacja religijna oraz komunikacja medialna. Wzajemny szacunek winien być nie tylko postawą zewnętrzną, ale i wewnętrzną regułą życia – powiedział ks. Kopiczko. Z kolei prof. Zagórski, przedstawiając muzułmańską wizję edukacji, przypomniał, że i chrześcijaństwo, i islam są religiami Księgi. W Biblii oraz Koranie zakazane są wszelkie „-izmy”. – Jesteśmy różni i mamy być różni, i jako tacy mamy się szanować – mówił. Odczytano też fragmenty Pisma Świętego i Koranu.

Corocznie Dniowi Islamu w Kościele katolickim towarzyszy w Polsce przybliżenie sytuacji w jednym z krajów islamskich. W tym roku była to Syria, dlatego część spotkania poświęcono na przedstawienie misji Caritas Polska w tym kraju oraz świadectwo o. Zygmunta Kwiatkowskiego SJ, który jest od 31 lat misjonarzem w Syrii.

XIV Dzień Islamu w Kościele katolickim zakończyły modlitwy. Muzułmanie, w tym przedstawiciele polskich Tatarów, odmówili Du’a – muzułmańskie modlitwy spontaniczne, z kolei katolicy okolicznościową modlitwę wiernych zakończoną modlitwą „Ojcze nasz”. Wszyscy przekazali sobie znak pokoju i przystąpili do wspólnej agapy.

Radek Molenda
fot. Radek Molenda/Idziemy
Idziemy nr 5 (437), 2 lutego 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Będę słuchał tego, *
co Pan Bóg mówi:

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz



POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter