16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Chinach żyje okoła 10 mln katolików

Ocena: 0
98

W Państwie Środka mieszkało 6-10 mln katolików, co stanowiło niespełna 0,7 proc. jego ludności. Pracowało wśród nich stu biskupów, prawie 3,7 tys. kapłanów i ok. 4,6 tys. sióstr zakonnych. Dane pochodzą z niemckiego kwartalnikiem „China heute” - "Chiny dzisiaj".

Fot. pxhere.com / CC0

Ocenia się, że w Chinach żyje obecnie od ponad 6 do ok. 10 mln katolików, przy czym tak duże rozbieżności liczbowe wynikają z różnych źródeł i sposobów liczenia. Najniższą liczbę podają źródła rządowe, najwyższą – Ośrodek Studiów pw. Ducha Świętego w Hongkongu (HSSC), uchodzący za główne i najbardziej wiarygodne centrum badań nad katolicyzmem w Chinach.

Według tegoż źródła Kościół tamtejszy liczy łącznie 146 jednostek terytorialnych, w tym 115 diecezji i 31 jurysdykcji, podczas gdy Kościół oficjalny, tzn. uznawany i kontrolowany przez władze, wymienia liczbę 96 diecezji, a statystyka państwowa – 98.

HSSC podaje, że w Państwie Środka jest obecnie równo stu biskupów, z których 76 pełni swój urząd, a 24 – nie; z tej liczby do Kościoła oficjalnego należało 64 hierarchów (w tym 57 czynnych), a do Kościoła „podziemnego” – 36 (19 czynnych i 17 nie pełniących urzędu). Szacuje się, że ok. 40 diecezji nie ma swego biskupa. Od czasu podpisania 22 września ub.r. przez Stolicę Apostolską i władze chińskie Układu Tymczasowego w sprawie mianowania biskupów papież uznał ważność sakry wszystkich hierarchów.

W Kościele „oficjalnym” posługuje obecnie 2550 kapłanów, a w „podziemnym” – 1320 oraz odpowiednio 3170 i ok. 1,4 tys. sióstr z ok. 87 i 37 zakonów i zgromadzeń. W 8 seminariach duchownych "oficjalnych" kształciło się 385 kleryków a w 6 "podziemnych" – ok. 100. Ocenia się, że wierni mieli w ub.r. do dyspozycji prawie 6 tys. świątyń i innych miejsc modlitwy.

Kościół prowadził w ub.r 259 różnych dzieł socjalnych, w tym 121 domów starców, 8 domów dla chorych, 99 ambulatoriów, 10 sierocińców, 13 przedszkoli i 8 fundacji charytatywnych.

Według niektórych źródeł w minionym roku w Chinach ochrzczono 48365 osób, a więc nieco mniej niż rok wcześnie – 48556. Najwięcej katechumenów było w tradycyjnie najbardziej katolickiej prowincji chińskiej Hebei – 12834, a następnie w Shanxi – 4124 i w Syczuanie – 3707. Znamienne, że 4 chrzty odnotowano w Tybecie.

W tym samym okresie święcenia kapłańskie przyjęło 75 diakonów, podczas gdy w 2017 było ich 97 i była to najwyższa liczba neoprezbiterów w ostatnim dziesięcioleciu. Najwięcej nowych kapłanów otrzymały 4 diecezje we wspomnianej prowincji Hebei – 14, a następnie 3 diecezje w Shanxi – 9.

Wszystkie powyższe liczby należy rozpatrywać w kontekście znacznie zaostrzonej w ostatnich latach polityki represji i kontroli ze strony władz wobec religii w ogóle, a chrześcijaństwa – zarówno katolików, jak i protestantów – w szczególności. Mimo podpisania w ub.r. porozumienia watykańsko-chińskiego sytuacja Kościoła katolickiego w tym kraju nie tylko niewiele się poprawiła, ale – zdaniem wielu miejscowych wiernych – nawet się pogorszyła. Wzmogły się bowiem naciski rządowe na tych biskupów i księży, którzy dotychczas nie należeli do kontrolowanego przez reżym Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, aby jak najszybciej to uczynili, nasiliły się burzenia kościołów i zrzucanie krzyży z wież kościelnych a wielu księży trafiło do więzień za odmowę wstąpienia do Stowarzyszenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -