4 kwietnia
sobota
Izydora, Waclawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości na Kamionku

Ocena: 0
554

W środę 14 sierpnia biskup Romuald Kamiński – ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej przewodniczył Mszy Świętej, w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Grochowie, w koncelebrze której wzięli udział księża z Kapituły Konkatedralnej. Nabożeństwo poprzedziły Nieszpory.

Fot. Jacek Kalinowski

Podczas procesji wejścia śpiewano pieśń „Matko Zwycięska z Kamionka”, następnie słowa powitania dla dostojnych gości skierował ks. Wacław Madej – proboszcz parafii. Wyraził w nich m.in. radość i zaszczyt z faktu, że już kolejny rok uroczystości diecezjalne zaczynają się w tej parafii. Ks. Madej przypomniał również o trzech rzeczywistościach, którym w sposób szczególny patronuje Matka Boża: Nasza Diecezja, Seminarium Duchowne, (tutejszą – red.) parafię, ale też Naszą ukochaną Ojczyznę.

Biskup Kamiński w słowie wstępnym odwzajemniając podziękowania przypomniał, że już w chwili tworzenia się naszej diecezji upatrywano Matkę Bożą Zwycięską jako jej patronkę. O wymienionych intencjach mszalnych powiedział, że są one „na dzień dzisiejszy fundamentalne”.

W homilii bp Kamiński  nawiązując do rozpoczynających się uroczystości, że w polskich warunkach, a szczególnie praskich – naszej diecezji to święto jest przeżywane z wielką estymą, atencją, ponieważ od prawie 100 lat przeżycia te łączą nas z niezwykłym czasem roku 1920.

Na Kamionku ta świątynia to część integralna tamtych wydarzeń ponieważ to dar serc tamtego pokolenia za wielkie zwycięstwo.(…) Kiedy 20 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził nas z racji tamtego wydarzenia, ponieważ był równolatkiem i przypomniał nam, że powstała w 1992 roku diecezja otrzymała w niejako w testamencie obowiązek szlachetny dbania o tamte wydarzenia, aby żadne pokolenie w przyszłości nie zapomniało ile tamtemu błogosławionemu wydarzeniu zawdzięcza: Polska, Europa i Świat Cały.
Na zakończenie Eucharystii bp Kamiński pobłogosławił i poświęcił zioła i kwiaty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 kwietnia

Wielu Żydów ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.
Dziś w Kościele: sobota, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,21-28; Jr 31,10-13; J 11,45-57
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
4 kwietnia – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Księcia Ziemowita 39, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter