14 grudnia
sobota
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Upragniona podróż Franciszka

Ocena: 0
959

– To bardzo ważna podróż i bardzo upragniona: przez mojego brata Cyryla, ale także przez Meksykanów – tymi słowami papież Franciszek skomentował swe spotkanie w Hawanie z patriarchą moskiewskim i wizytę w Meksyku.

2016-02-12 14:52
pb / Watykan (KAI), mz
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO / POOL

Ojciec Święty rozmawiał z dziennikarzami na pokładzie samolotu, którym leci z Rzymu do stolicy Kuby.

Franciszek przypomniał, że podczas jednej ze środowych audiencji ogólnych meksykańska dziennikarka Valentina Alazraki podarowała mu wszystkie filmy Cantinflasa – meksykańskiego aktora komediowego. – W ten sposób wszedłem do Meksyku przez drzwi Cantinflasa, który bardzo śmieszy – wyznał papież.

Dodał, że jego najgłębszym pragnieniem jest stanąć przed Madonną z Guadalupe, „której tajemnicę się bada, bada, bada i nie znajduje się ludzkiego wyjaśnienia” [chodzi o niewyjaśniony dotychczas przez naukowców sposób powstania wizerunku Maryi na indiańskim płaszczu – KAI.] – Nawet najbardziej naukowe badania mówią: „To jest dzieło Boże”. Pozwala to Meksykanom mówić: „Jestem ateistą, ale jestem guadalupańczykiem”. Niektórym, nie wszyscy są ateistami – zastrzegł Franciszek.

Poinformował, że jest to ostatnia podróż organizowana przez dr. Alberta Gasbarriego, który od 47 lat pracuje w Watykanie, a od 37 lat zajmuje się papieskimi podróżami. Zaproponował, by w drodze powrotnej wyrazić mu wdzięczność, organizując małą uroczystość. Za podróże odpowiedzialny teraz będzie ks. prał. Mauricio Rueda – zapowiedział Franciszek, po czym przywitał się osobiście z każdym z dziennikarzy obecnych na pokładzie samolotu.

Na zakończenie wspomniana przez papieża Valentina Alazraki podarowała mu sombrero, które chciała mu wręczyć meksykańska rodzina, gdy w ubiegłym roku był na Kubie, ale nie udało się jej dotrzeć do Franciszka. Dziennikarka przypomniała, że pierwsze sombrero podarowała św. Janowi Pawłowi II 37 lat temu, gdy po raz pierwszy leciał do Meksyku w styczniu 1979 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -