23 sierpnia
piątek
Apolinarego, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Królowej dwóch narodów

Ocena: 0
310

Parafia Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach jest w Polsce jedną z nielicznych, które mają za patronkę Matkę Bożą z Guadalupe. Maryja połączyła tu dwa narody.

Fot. Michał Komorek / Idziemy

Historia parafii sięga lat powojennych. Grupa polskich emigrantów, która po wojnie osiadła w Meksyku, wystarała się, aby Polskę zawierzyć Królowej Meksyku. W 1959 r. w sanktuarium w Guadalupe odprawiono nabożeństwo z modlitwą zawierzenia. Staraniem Polaków w Mexico City powstała też parafia Matki Bożej Częstochowskiej. Ten symboliczny gest przyjaźni dotarł do uszu Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który postanowił się odwdzięczyć, zakładając w Polsce parafię Matki Bożej z Guadalupe.

Budowę kościoła rozpoczął w 1981 r. ks. Józef Buchajewicz. Świątynię konsekrowano w 2000 r. – W Polsce są już trzy czy cztery parafie Matki Bożej z Guadalupe, ale nasza była pierwsza – tłumaczy ks. Grzegorz Jankowski, proboszcz.

Meksykanie, którzy odwiedzają Warszawę, często zaglądają do kościoła w Laskach. – Kilka lat temu gościliśmy grupę z Meksyku. Abp Alfonso Mirando Guardiola, który jest obecnie sekretarzem Konferencji Episkopatu Meksyku, wcześniej był proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego. Zafascynowany postacią polskiego męczennika, zorganizował pielgrzymkę do Polski jego śladami. Pielgrzymi odwiedzili m.in. naszą parafię. Abp Guardiola napisał nawet dramat o św. Maksymilianie, który był wystawiany także w naszym kościele – opowiada proboszcz.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 33 (722), 18 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 sierpnia

„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”.

Dziś w Kościele: piątek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Róży z Limy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rt 1,1.3-6.14b-16.22; Ps 146 (145),5-10; Mt 22,34-40
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -