3 grudnia
czwartek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Królowej dwóch narodów

Ocena: 0
999

Parafia Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach jest w Polsce jedną z nielicznych, które mają za patronkę Matkę Bożą z Guadalupe. Maryja połączyła tu dwa narody.

Fot. Michał Komorek / Idziemy

Historia parafii sięga lat powojennych. Grupa polskich emigrantów, która po wojnie osiadła w Meksyku, wystarała się, aby Polskę zawierzyć Królowej Meksyku. W 1959 r. w sanktuarium w Guadalupe odprawiono nabożeństwo z modlitwą zawierzenia. Staraniem Polaków w Mexico City powstała też parafia Matki Bożej Częstochowskiej. Ten symboliczny gest przyjaźni dotarł do uszu Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który postanowił się odwdzięczyć, zakładając w Polsce parafię Matki Bożej z Guadalupe.

Budowę kościoła rozpoczął w 1981 r. ks. Józef Buchajewicz. Świątynię konsekrowano w 2000 r. – W Polsce są już trzy czy cztery parafie Matki Bożej z Guadalupe, ale nasza była pierwsza – tłumaczy ks. Grzegorz Jankowski, proboszcz.

Meksykanie, którzy odwiedzają Warszawę, często zaglądają do kościoła w Laskach. – Kilka lat temu gościliśmy grupę z Meksyku. Abp Alfonso Mirando Guardiola, który jest obecnie sekretarzem Konferencji Episkopatu Meksyku, wcześniej był proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego. Zafascynowany postacią polskiego męczennika, zorganizował pielgrzymkę do Polski jego śladami. Pielgrzymi odwiedzili m.in. naszą parafię. Abp Guardiola napisał nawet dramat o św. Maksymilianie, który był wystawiany także w naszym kościele – opowiada proboszcz.

Wspólnota jest niewielka, liczy 2,5 tys. mieszkańców, z czego praktykuje około 600 osób. – Parafia obejmuje kilka okolicznych wsi: Laski, Mościska, część Klaudyna i część Izabelina. Parafianie to przede wszystkim stali mieszkańcy, w większości ludzie starsi. Z Warszawy sprowadzają się tu rodziny z małymi dziećmi, kupują działki i budują domy jednorodzinne, ale niewiele z nich odwiedza nasz kościół – mówi ks. Jankowski.

Laski znane są przede wszystkim z Ośrodka dla Niewidomych prowadzonego przez siostry franciszkanki służebnice krzyża. – W Ośrodku znajduje się kościół rektoralny; letnicy i goście, którzy tam przyjeżdżają, korzystają z opieki duszpasterskiej na miejscu – mówi proboszcz. Ale parafię łączą życzliwe relacje z ośrodkiem. – Siostry franciszkanki włączają się w życie parafii przez uczestnictwo we wszystkich uroczystościach i nabożeństwach. Symbolem przyjaźni jest procesja Boże Ciała, która tradycyjnie przechodzi z naszego kościoła do kościoła rektoralnego – podkreśla ks. Jankowski.

Proboszcz stara się przyciągnąć do parafii młodzież. Z tą myślą założył Ruch Eucharystyczny Młodych, który zrzesza dziewczęta i chłopców posługujących w czasie liturgii. W parafii działa także ośrodek rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie, a rezydentem parafii jest ks. Marcin Lorentz, moderator ruchu w archidiecezji warszawskiej. Oczkiem w głowie proboszcza są skauci, którzy biwakują na terenie za kościołem.

Skauci Europy, ogólnoeuropejskie harcerstwo, które bazuje na wartościach chrześcijańskich, działają w parafii od pięciu lat. – W tej chwili mamy gromadę wilczków, dziewczynek i chłopców, w sumie ok. 40 dzieci, i jeden zastęp chłopaków. W tym roku planujemy utworzenie drugiego zastępu, i tym sposobem będziemy mieli całą drużynę – cieszy się proboszcz. To on jest pomysłodawcą. – Jednego roku skauci w naszym ośrodku rekolekcyjnym mieli zimowisko. Urzekli mnie swoją postawą tak bardzo, że zapragnąłem założyć taką grupę w mojej parafii – wspomina ks. Jankowski. – Początkowo grupa była niewielka, w większości nasi ministranci, obecnie rodzice przywożą do nas dzieci nawet z Warszawy, także dlatego, że mają pewność, iż dzieci oprócz dobrej zabawy znajdą u nas również elementy formacyjne w duchu chrześcijańskim.

W wakacje skauci są w ciągłych rozjazdach. – Właśnie ruszamy na zlot skautów z całej Europy, który organizowany jest w Rzymie. Maszerujemy do grobu św. Piotra, spotkać się z papieżem Franciszkiem, a potem jedziemy do Neapolu – opowiada ks. Jankowski.

W kościele od lat powstają wspaniałe organy koncertowe. Pomysł zrodził się z inspiracji Towarzystwa Muzycznego im. Kazimierza Wiłkomirskiego, które organizuje Festiwal „W krainie Chopina”. Parafia włącza się w przygotowanie festiwalu. – W drugą niedzielę letnich miesięcy w naszym kościele odbywają się koncerty, następny zaplanowany jest na wrzesień. Zapraszam wszystkich miłośników muzyki do naszego kościoła w drugą niedzielę wrześnie na godz. 20 – mówi ks. Jankowski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu
+ Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 26,1-6; Ps 118,1 i 8-9,19-21,25-27a; Mt 7,21.24-27
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter