10 czerwca
poniedziałek
Bogumila, Malgorzaty, Diany
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ingres biskupa świdnickiego Marka Mendyka (aktualizacja)

Ocena: 0
1212

Biskup Marek Mendyk jest drugim biskupem świdnickim. Urodził się 18 marca 1961 r. na terenie obecnej diecezji świdnickiej w Głuszycy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku. Jest doktorem w zakresie katechetyki. Święcenia biskupie przyjął w styczniu 2009 roku. Przed objęciem urzędu biskupa świdnickiego był biskupem pomocniczym diecezji legnickiej.

Jego dewizą biskupią są słowa: „In Verbo Tuo, Domine” (Na Twoje Słowo, Panie).

Diecezja świdnicka jest jedną z młodszych w Polsce. Została utworzona w 2004 roku podczas ostatnich zmian w strukturze terytorialnej Kościoła w Polsce. Pierwszym biskupem świdnickim był bp Ignacy Dec, który ingres do katedry odbył w 2004 roku. W 2008 r. sakrę biskupią przyjął ks. Adam Bałabuch, mianowany przez Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji świdnickiej.List do nowego ordynariusza świdnickiego skierował z okazji jego ingresu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zapewnił w nim o sowjej "modlitwie i modlitwie Kościoła w Polsce tak w intencji Waszej Ekscelencji, jak i w intencji całej Diecezji Świdnickiej"

Pełny tekst listu abp. Stanisława Gądeckiego do bp. Marka Mendyka:

Warszawa, dnia 10 września 2020 roku

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

Dzisiejszy ingres do katedry jest powodem radości nie tylko Diecezji Świdnickiej, ale całego Kościoła w naszej ojczyźnie. Z tej właśnie racji, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, chciałbym złożyć Waszej Ekscelencji serdeczne życzenia i gratulacje.

Cieszy mnie bardzo, że po wielce zasłużonym, pierwszym biskupie świdnickim – Jego Ekscelencji Księdzu Biskupie Ignacym Decu – Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem diecezjalnym człowieka z ogromnym doświadczeniem tak w kwestiach duszpasterskich, jak i administracyjnych, o głębokiej znajomości aktualnych wyzwań, przed którymi stoi Kościół
w Polsce i sama Diecezja Świdnicka.

Cieszy mnie również, że niezwykle aktywna i kompetentna obecność Księdza Biskupa w ramach gremiów naszej konferencji episkopatu, w tym w Radzie Stałej, czy Komisji ds. Wychowania – za co raz jeszcze dziękuję – znajdzie swoją kontynuację i uzupełnienie w ramach posługi biskupa diecezjalnego.

W Dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów czytamy: „Następcy Apostołów, czyli biskupi, z powołania Bożego, poprzez dar Ducha Świętego, który został im udzielony podczas święceń biskupich, zostali ustanowieni pasterzami Kościoła. Otrzymali oni zadanie, aby w hierarchicznej wspólnocie z Następcą św. Piotra i innymi członkami Kolegium Biskupów nauczać, uświęcać i kierować Kościołem”. Życzę więc, aby w sprawowaniu potrójnego munus pasterskiego, to jest: nauczania, uświęcania i kierowania, towarzyszyła Waszej Ekscelencji świadomość nieustannej obecności Tego, który wybiera i towarzyszy wybranym w pełnieniu zleconej przez siebie samego misji.

Zapewniam o mojej modlitwie i modlitwie Kościoła w Polsce tak w intencji Waszej Ekscelencji, jak i w intencji całej Diecezji Świdnickiej.

Życie i posługę Księdza Biskupa zawierzam Matce naszego Pana – Jasnogórskiej Królowej Polski, przesyłając braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 czerwca

Poniedziałek, X Tydzień zwykły
Cieszcie się i radujcie,
albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI

Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter