28 marca
piątek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U Matki Zbawiciela

Ocena: 0
560

Matka Boża działa tu, w sercu Warszawy – zapewnia ks. prałat Robert Strzemieczny, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela. Wspólnota przygotowuje się do obchodów 25-lecia koronacji wizerunku Maryi przez Jana Pawła II.

fot. Irena Świerdzewska

Plac Zbawiciela to miejsce szczególne w sercu stolicy. Świątynia powstała w 1900 r., dla uczczenia jubileuszu narodzin Jezusa. Sąsiaduje z Politechniką Warszawską i szpitalem dziecięcym, tu krzyżują się szlaki komunikacyjne aglomeracji. Kościół jest otwarty cały dzień. Mnóstwo osób zagląda choćby na chwilę, by klęknąć przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy całodziennej adoracji, gdzie znajduje się także obraz Matki Bożej.

Odkąd w 1909 r. wizerunek został przekazany przez paulinów z Jasnej Góry, kult był żywy, o czym świadczą liczne wota. Przed kaplicą znajduje się popiersie gen. Józefa Hallera, w 1920 r. stacjonującego z Błękitną Armią na terenie politechniki. Przed bitwą z bolszewikami odprawiał w tutejszym kościele nowennę. W czasie II wojny światowej tu garnął się i szukał pomocy lud stolicy. Chociaż świątynia uległa poważnym zniszczeniom, obraz nie ucierpiał. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r., podczas Mszy Świętej na placu Zwycięstwa w Warszawie, koronował Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Siedem lat później kard. Józef Glemp podniósł świątynię do rangi diecezjalnego sanktuarium Matki Zbawiciela.

Wotum za koronację jest od 25 lat dziękczynna Eucharystia z procesją z Najświętszym Sakramentem i figurą Matki Bożej Fatimskiej oraz czuwanie modlitewne trzynastego dnia każdego miesiąca, prowadzone przez kolejne grupy parafialne. W każdą sobotę o godz. 9.00 odprawiana jest Msza Święta w zbiorowych intencjach do Matki Zbawiciela, z modlitwą napisaną przez ks. infułata Jana Miazka.

W ramach przygotowania do jubileuszu koronacji kopia obrazu od marca nawiedza rodziny, które w księdze pamiątkowej wpisują prośby i podziękowania. – Już widzimy owoce peregrynacji. Trzypokoleniowe rodziny modlą się przy obrazie. Mąż, który był letnim katolikiem, zaczął codziennie modlić się z żoną na różańcu; kobieta, która nigdy wcześniej nie sięgnęła do tej modlitwy, teraz ją odmawia – przytacza historie ks. Michał Gąsiorowski, odpowiedzialny za wspólnotę Żywego Różańca. W parafii działa dwanaście róż różańcowych. Codziennie poza świętami odmawiają w kościele cztery części różańca: o godz. 8.30, 12.00, 14.30 i 17.45.

To nie jedyny ewenement tutejszej parafii. Chociaż jest niewielka liczebnie i w dużej mierze zamieszkana przez osoby starsze, działa tu niemal dwadzieścia różnych wspólnot. Caritas pomaga osobom chorym, samotnym i tym w trudnej sytuacji życiowej. – Co czwartek przychodzą na nasze dyżury, rozpoznajemy ich problemy, kontaktujemy się też z rodziną. Osoba objęta pomocą wybiera sobie też świętego lub błogosławionego, który będzie patronem sprawy. Standardem są świąteczne paczki na Wielkanoc i Boże Narodzenie – mówi Anna Pawłowska, przewodnicząca zarządu Parafialnego Zespołu Caritas.

Parafianie każdego kapłana obejmują modlitwą. – Od ponad dwudziestu lat w pierwsze czwartki miesiąca modlimy się w intencji kapłanów z naszej parafii i z całej Warszawy oraz o nowe powołania. Obok tego każdy kapłan rozpoczynający pracę w parafii otrzymuje margaretkę – grupa siedmiu osób modli się codziennie do końca życia tego kapłana – mówi Halina Zaczek z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Działająca od 25 lat Akcja Katolicka ma na swoim koncie dziesiątki inicjatyw. Dba o stoiska z prasą katolicką, dzięki czemu w parafii jest wysokie czytelnictwo. – Raz w miesiącu po sąsiedzku w Kinie Luna organizujemy seanse wartościowych filmów – mówi Tadeusz Adamski. Na projekcje przychodzą osoby spoza parafii, podobnie jak po wsparcie w grupach dla anonimowych alkoholików, jedzenioholików czy seksoholików.

Z kolei Duszpasterstwo Akademickie „Sandał” gromadzi studentów nie tylko z pobliskiej Politechniki Warszawskiej, ale też z SGGW, UW, SGH, UKSW czy WUM. – W spotkaniach co tydzień uczestniczy ok. 80–130 osób – mówi ks. Marek Nowakowski, który wraz z ks. Grzegorzem Pakowskim prowadzi duszpasterstwo.

Jubileuszowe uroczystości odbywać się będą 13 czerwca o godz. 18.30. Przewodniczyć im będzie kard. Kazimierz Nycz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Piątek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 12, 28b – 34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna Pompejańska za Ojczyznę - dzień 1.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter