27 listopada
piątek
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ingres biskupa świdnickiego Marka Mendyka (aktualizacja)

Ocena: 0
348

Dziś, we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi odbył się Ingres biskupa świdnickiego Marka Mendyka do katedry świdnickiej.

Fot. PrtScr - youtube.com

Ingres rozpoczęła procesja, w drzwiach katedry nowego biskupa przywitał ks. Stanisław Chomiak, prepozyt Kapituły Katedralnej.

Biskup Adam Bałabuch, świdnicki biskup pomocniczy odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka, na mocy której biskup Marek Mendyk został powołany ordynariuszem świdnickim. Następnie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce podał nowemu biskupowi pastorał, symbol władzy pasterskiej.

 

Na terenie diecezji świdnickiej znajduje się nie tylko mój rodzinny dom, ale także ważne życiowe chwile, w których odkrywałem swoje powołanie

– zwrócił się do zebranych 12 września w świdnickiej katedrze bp Marek Mendyk

W homilii nowy ordynariusz diecezji świdnickiej przywołał m.in. słowa Benedykta XVI, który przypominał, że żywy kontakt z Jezusem jest sposobem, by pozostać na właściwej drodze. Zaprosił wszystkich do podjęcia drogi bycia uczniem Jezusa.

Zajmijmy się Jezusem, niech On zajmie się nami.
Na początku mojej pasterskiej posługi zawierzam Jezusowi Chrystusowi przez wstawiennictwo Matki Najświętszej całe, piękne duchowe dziedzictwo diecezji świdnickiej. Maryi Strażniczce Wiary powierzam naszą codzienność. U stóp Królowej Rodzin składam sprawy wszystkich naszych wspólnot. Niech będą Bogiem silne.

- mówił w imieniu wszystkich diecezjan. Z kolei przywołując postawę ewangelicznej Marty i Marii, bp Mendyk ostrzegł, by w wirze zabiegania i pracy nie zgubić tego, co najważniejsze: "odkrywania mocy Słowa Bożego w codziennych wydarzeniach życia", codziennego, modlitewnego wsłuchiwania się w nie - w Słowo, w które się wierzy, które się głosi, którym się żyje - i niesienia radości i pokoju do otaczającego nas świata.

Maryja chce nam powiedzieć nam przesłanie: Zaufajcie Słowu Boga, nie bójcie się wsłuchiwać w Słowo, jakie kieruje Bóg do człowieka

– przekonywał, ubolewając nad tym, że dzisiejszy świat nie wierzy w moc Słowa Bożego.

Jesteśmy dziećmi niespokojnych czasów, pełnych nerwowych napięć, w jakimś stopniu dziedziczymy ducha tego świata zżeranego przez aktywizm. Jest to świat, który chciałby od razu i we wszystkim widzieć efekty. Świat, który bardzo wierzy w swój intelekt, swoje ręce, zdolność efektywnego organizowania, ale nie zawsze wierzy w potrzebę duchowego dojrzewania. Ten świat nie lubi ciszy, nie wierzy w moc Słowa, w potrzebę modlitwy. W nim żyjemy i jego mentalność nam się udziela. To grozi nam wszystkim

– mówił.

Bp Marek Mendyk został mianowany nowym biskupem świdnickim 31 marca 2020 roku przez papieża Franciszka.

Kanoniczne objęcie diecezji świdnickiej przez bpa Marka Mendyka odbyło się 23 kwietnia w liturgiczne wspomnienie świętego Wojciecha. Ze względu na sytuację związaną z pandemią odbyło się ono w wąskim gronie Kolegium Konsultorów w budynku świdnickiej Kurii. Sam ingres ze względu na trwającą epidemię został przesunięty na wrzesień i ze względu na pandemię odbył się również w ograniczonej formie – tylko z udziałem zaproszonych gości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 listopada

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 20,1-4.11-21,2; Ps 84,3-6a.8a; Łk 21,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter