18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moralizatorskie historie

Ocena: 5
486

Mit o Arachne przypomina , że talent i umiejętności powinny iść w parze z pokorą i szacunkiem dla innych.

Diego Velázquez - Baśn o Arachne | domena publiczna

Mit o Arachne opowiada o dziewczynie mieszkającej w Lidii. Była niezwykle utalentowaną tkaczką, której umiejętności przyciągały uwagę wielu ludzi z całej okolicy. Arachne, pełna młodzieńczego zapału i pewności siebie, nie tylko cieszyła się swoim talentem, ale w dodatku zaczęła twierdzić, że jej zdolności przewyższają nawet umiejętności Ateny, bogini mądrości i rzemiosła.

Słowa Arachne dotarły do uszu samej Ateny. Bogini, chcąc dać dziewczynie nauczkę, postanowiła przybrać postać starej kobiety i odwiedzić Arachne. W przebraniu próbowała przekonać Arachne, aby zmieniła zdanie i przestała obrażać bogów, lecz ta tylko wzgardliwie się zaśmiała i wyzwała staruszkę na pojedynek w tkactwie.

Atena przyjęła wyzwanie i objawiła swoją prawdziwą postać. Rywalki zasiadły do krosien i rozpoczęły pracę. Arachne z niezachwianą pewnością siebie tworzyła sceny przedstawiające błędy i wady bogów, ukazując ich w niepochlebnym świetle. Atena natomiast utkała przedstawienie, w którym bogowie byli ukazani jako mądrzy i sprawiedliwi. W rogach tkaniny umieściła przykłady kar, jakie spotykają ludzi za ich pychę.

Kiedy obie prace zostały ukończone, nie można było zaprzeczyć, że Arachne rzeczywiście jest niezwykle utalentowana. Jednak jej pycha i brak szacunku dla bogów przyniosły jej zgubę. Atena, choć pod wrażeniem umiejętności dziewczyny, była oburzona jej arogancją. W gniewie przemieniła Arachne w pająka, skazując ją i jej potomków na wieczne tkanie.

W oczywisty sposób historia jest moralizatorska: przypomina o tym, że talent i umiejętności powinny iść w parze z pokorą i szacunkiem dla innych. Arachne, mimo swojej niezaprzeczalnej zdolności, przegrała przez swoją pychę, co jest przestrogą dla każdego, kto czuje się niepokonany.

Na takich moralizatorskich historiach były wychowywane pokolenia. Umiejętności i zdolności prowadzące do sukcesu paradoksalnie mogą doprowadzić do życiowej porażki, a ich posiadacze – stać się, jak Arachne, zakładnikami własnego sukcesu. Nie brakowało mądrości doświadczonemu duszpasterzowi, który powtarzał: „U utalentowanej młodzieży bardziej niż porażek obawiam się szybkich sukcesów”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Duchowny Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter