25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

45 lat temu w stolicy Podhala milion osób witało Jana Pawła II

Ocena: 4.5
211

Przed 45 laty, 8 czerwca 1979 r., na nowotarskim lotnisku około milionowa rzesza górali witała papieża Jana Pawła II, który przybył do Stolicy Podhala w ramach I Pielgrzymki do Ojczyzny. 

Fot. arch. idziemy.pl

Dla mieszkańców całego Podhala Msza św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979 roku pozostała niezapomnianym wspomnieniem.

Na spotkanie z Janem Pawłem II na nowotarskim lotnisku przybyły wówczas setki tysięcy wiernych, a wspomnienia samej liturgii, homilii jak i potężnej burzy, która zerwała się już podczas powrotów do domów, wciąż są żywe w pamięci starszego pokoleń

- mówi KAI Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

W związku z tą rocznicą 8 czerwca na nowotarski Rynek zajechała replika papamobile, w którym Jan Paweł II zawitał do miasta w 1979 roku. Samochód jest częścią muzeum, które mieści się koło Kielc. Prowadzi je Marek Adamczak.

Pojazd towarzyszy wystawie przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Pierwsza pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do Polski - 1979”, którą także można oglądać na nowotarskim Rynku. Składa się na nią 30 plansz na 10 ekspozytorach, z treścią, która przypomina wydarzenia z tych wyjątkowych dni sprzed 45 lat.

Rocznicę papieskiej wizyty w stolicy Podhala uświetnił chór, a także występy młodych z grupy „Septyma”. Oglądali je m.in. księża proboszczowie z Nowego Targu, przedstawiciele różnych grup i instytucji, m.in. Podhalańscy Rycerze Kolumba.

Do Nowego Targu przybyli przedstawiciele IPN-u, którzy są autorami wystawy, towarzyszy jej okolicznościowe wydawnictwo pt. „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie, 2-10 czerwca 1979 r.”.

Wystawę oglądało już wielu mieszkańców, część z nich była na nowotarskiej Mszy św. z Janem Pawłem II w 1979 r. Niektórzy potrafili się nawet odnaleźć na archiwalnych zdjęciach. W Muzeum Podhalańskim w Ratuszu można oglądać stałą ekspozycję poświęconą wizycie Jana Pawła II w stolicy Podhala.

Jan Paweł II na nowotarskim lotnisku mówił m.in. o pięknie gór.

Człowiekowi potrzebne jest piękno tego krajobrazu i dlatego nic dziwnego, że ciągną tu ludzie z różnych stron Polski i spoza niej. Pragną odnaleźć siebie w obcowaniu z przyrodą. Pragną odzyskać siły w zdrowym wysiłku fizycznym, w podejściu, we wspinaczce, w zjeździe narciarskim. Ej, łza się w oku kręci

– mówił papież w stolicy Podhala.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Poniedziałek, XII Tydzień zwykły
Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
Jan przyszedł świadczyć o światłości,
aby przygotować Panu lud doskonały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 5-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter