21 stycznia
czwartek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Testament obrońców Polski

Ocena: 4.7
651

Powinniśmy dbać o pamięć tamtych dni i prowadzić swego rodzaju katechezę dla następnych pokoleń. - mówi bp. Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej w rozmowie z Pioterm Kościńskim.

Główne uroczystości związane ze stuleciem bitwy warszawskiej odbędą się na terenie diecezji warszawsko-praskiej. Jakie przesłanie w związku z tymi obchodami Kościół chce przekazać wiernym?

Bitwa warszawska, nazywana Cudem nad Wisłą, skumulowała się właśnie na terenie należącym obecnie do naszej diecezji. Jeśli więc mówimy o uroczystościach dotyczących sierpnia 1920 r., to oczywiste, że mają one miejsce właśnie tutaj.

Można powiedzieć, że zasadniczą konstrukcją obchodów są właśnie wydarzenia religijne. Wokół nich została zbudowana swoista otoczka w postaci rozmaitych przedsięwzięć o charakterze patriotycznym: wystawy, biegi, różne imprezy towarzyszące. Nasza wspólnota diecezjalna ma świadomość, że organizacja obchodów wynika ze swoistego testamentu uczestników wydarzeń sprzed stu lat, że powinniśmy dbać o pamięć tamtych dni i prowadzić swego rodzaju katechezę dla następnych pokoleń.

Wiemy doskonale, że świadomość znaczenia tego zwycięstwa jest niedostateczna. Chcemy więc ją kształtować tak, by wszyscy wiedzieli, że była to jedna z najbardziej znaczących bitew w historii świata. Polacy zatrzymali pochód rewolucji bolszewickiej ku Europie.

 

Figura Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy, stanie w Radzyminie przy trasie S8. Co ma symbolizować?

Ta statua, wykonana z brązu i ustawiona na monumentalnym cokole, jest wotum wdzięczności diecezji warszawsko-praskiej i wszystkich, którzy zechcieli się włączyć w nasze przedsięwzięcie, za troskę Matki Bożej i opiekę, którą nas otaczała. Twórcy statui pochodzą z naszej diecezji. Jest to dar serca. Wzorowaliśmy się na ewangelicznym obrazie ubogiej wdowy wrzucającej pieniążek do świątynnej skarbony. Nie prosiliśmy o wsparcie z zewnątrz, nie szukaliśmy pieniędzy w bogatych instytucjach.

 

Stojący przed katedrą warszawsko-praską pomnik ks. Ignacego Skorupki jest chyba jedynym współcześnie postawionym monumentem tego niezwykłego duchownego. Jaką rolę odegrali kapelani wojskowi w wojnie z bolszewikami?

Zarówno wojskowi, jak i przełożeni kościelni, a także świeckie władze państwowe – wszyscy mieli świadomość, że pośród żołnierzy powinni być kapelani, nie tylko do posługi czysto kapłańskiej, ale by wzmocnić morale armii. Było to konieczne, bo przez kilka miesięcy, kiedy polskie wojska cofały się na całej linii frontu, dochodziło do upadku ducha. Często przegrywane potyczki i dość ubogie uzbrojenie polskich oddziałów sprawiało, że trudno było utrzymać wojsko w należytej formie. Kiedy więc doszło do ostatecznego starcia z wrogiem, na front wyruszyło wielu kapłanów, aby być pomiędzy żołnierzami. Symbolem tej duchowej opieki i umacniania polskich sił był właśnie ks. Skorupka, który oddał życie pod Ossowem już pierwszego dnia bitwy.

 

Jak będą wyglądały uroczystości diecezjalne?

Uroczystości są tak pomyślane, by objąć wszystkie najważniejsze dni zmagań na przedpolu naszej stolicy. Rozpoczynamy we czwartek, 13 sierpnia. Mszę Świętą w konkatedrze na Kamionku celebrować będzie metropolita warszawski, ks. kard. Kazimierz Nycz. Właśnie z tego kościoła, po odprawieniu Mszy Świętej, sto lat temu sformowane już oddziały ochotników – a wśród nich ks. Ignacy Skorupka – pod dowództwem oficerów wyruszyły na front, by następnie wejść do bitwy.

Kolejnego dnia, w piątek, 14 sierpnia o godz. 17, celebrujemy Mszę Świętą w Wólce Radzymińskiej, przy pomniku poległych. To jedno z miejsc upamiętnienia zwycięskich walk, ale też miejsce szczególne, bo właśnie tam ukazała się Matka Boża. Tego dnia wieczorem spotkamy się jeszcze w miejscu śmierci ks. Skorupki, upamiętnionej krzyżem w Ossowie. Będziemy się modlić i złożymy wieńce.

W sobotę, 15 sierpnia, po porannej modlitwie pod krzyżem ks. Skorupki, o godz. 9.30, odbędzie się w Ossowie przy kaplicy koło cmentarza bohaterów Msza Święta pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. To główne wydarzenie naszych uroczystości. O godz. 17 zaś w Radzyminie, na cmentarzu żołnierzy polskich, odprawiona zostanie Msza Święta przez prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka.

Niedziela, 16 sierpnia, będzie naszym szczególnym dniem diecezjalnym. Oficjalnie gości nie zapraszamy, ale pewno wielu wie i przyjedzie na dziękczynne uwielbienie i odsłonięcie statui Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy, Strażniczki Polski, o godz. 12 w Radzyminie.

Kończymy tę pięciodniową sztafetę modlitewną w Mińsku Mazowieckim. Kiedy po zakończeniu głównych walk oddziały pod dowództwem gen. Józefa Hallera spieszyły na spotkanie marszałka Józefa Piłsudskiego, w Mińsku gen. Haller zarządził postój. Udał się do kościoła Narodzenia NMP, aby przed ołtarzem Matki Bożej Anielskiej – obraz ten zwie się od tego czasu Matką Bożą Hallerowską – dziękować za zwycięstwo. Uroczystościom o godz. 18 będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Wszyscy, którzy mieli jakieś choroby, cisnęli się do Niego, aby Go dotknąć.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,25-8,6; Ps 40,7-8a-10.17; Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter