14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tarnów: nowy biskup pomocniczy

Ocena: 0
2189

Diecezja tarnowska ma nowego biskupa pomocniczego. Z woli papieża Franciszka został nim 45-letni ks. Leszek Leszkiewicz – misjonarz z pięcioletnim doświadczeniem pracy w Ekwadorze, prefekt tarnowskiego seminarium duchownego i proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni.

2015-12-19 12:24
tk, BP KEP / Tarnów (KAI), sg
fot. episkopat.pl

Biskup nominat ma 45 lat, od prawie 20 jest kapłanem. Przez pięć lat posługiwał na misjach w Ekwadorze. Od marca br. jest proboszczem parafii św. Mikołaja w Bochni i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

– Przyjmuję decyzję Ojca Świętego w posłuszeństwie wiary i ufam, że Bóg udzieli mi potrzebnych łask, by nie brakło mi sił do realizacji nowej posługi w Kościele – mówi w wywiadzie dla Biura Prasowego Episkopatu biskup nominat. W swojej pracy duszpasterskiej, jak zaznacza, nawiązuje do doświadczenia Kościoła w Ameryce Południowej. Podkreśla, że misje w Ekwadorze nauczyły go być blisko ludzkich problemów i odczuwania tego, czym żyją ludzie, co jest ogromną pomocą w dziele ewangelizacji.

Ks. Leszek Leszkiewicz urodził się 10 maja 1970 roku w Gorlicach. Pochodzi z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Szkołę Podstawową ukończył w 1984 roku w Rzepienniku Biskupim. Następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Bobowej. 

Egzamin dojrzałości zdał w 1989 roku. W tym samym roku wstąpił do WSD w Tarnowie. Jako diakon odbył roczną praktykę duszpasterską w Tarnowie-Krzyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1996 roku. Następnie pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Później przygotowywał się do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W 2001 roku wyjechał do Ekwadoru, gdzie pracował do 2006 roku. 

Po powrocie – do 2009 roku – studiował misjologię w Rzymie. Przez rok był wicedyrektorem Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Od 2010 roku był prefektem WSD w Tarnowie. 28 marca 2015 roku został proboszczem parafii św. Mikołaja w Bochni i jednocześnie kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. W tym samym roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Matki Bożej Różańcowej przy bocheńskim sanktuarium i wybrany prepozytem tejże kapituły. 

19 grudnia 2015 roku Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Bossa.

Publikujemy komunikat nuncjatury apostolskiej:

Ojciec Święty Franciszek

mianował ks. Leszka Leszkiewicza, proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Bossa.

Warszawa, 19 grudnia 2015 r.

abp Celestino Migliore,
nuncjusz apostolski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter