30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Synod Młodych DW-P rozpoczęty

Ocena: 0
1040

Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej 18 września, we wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży,  zainaugurowała Msza Święta w katedrze św. Floriana.

relacja video!

Fot. Irena Świerdzewska

Eucharystię pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego koncelebrowali bp Marek Solarczyk oraz abp Saint-Boniface w Kanadzie Albert LeGatt z Winnipeg. Obecnych było kilkudziesięciu kapłanów diecezji warszawsko-praskiej, licznie przybyła młodzież w tym zrzeszona w Służbie Liturgicznej Ołtarza, Ruchu Światło-Życie, KSM, Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego "Zawisza". Przybyły też grupy, które modlitwą chcą wspierać Synod, m.in. pielgrzymi z Praskiej Pielgrzymki Pieszej.

„On żyje i chce abyś ty żył” – przypomniał na początku Eucharystii hasło Synodu bp Marek Soalrczyk. – Podejmujemy to dzieło w duchu Synodu Rzymskiego jaki odbył się w ubiegłym roku pod przewodnictwem papieża Franciszka. Chcemy dokonać refleksji, wsłuchać się  w to co Bóg ma do powiedzenia każdemu z nas w odniesieniu do życia i wiary. W tym czasie chcemy szczególnie podjąć refleksję nad młodym człowiekiem. Witam was młodych bo to jest wasz czas, czas który Pan Bóg wam ofiaruje i przez który was poprowadzi. Witam młodych przedstawicieli parafialnych zespołów synodalnych.  I duszpasterzy -  bo to nam Bóg zawierzył wielkie dzieło duchowych tajemnic każdego człowieka – powiedział bp Solarczyk.

- Poczujmy, że jest to nasze dzieło, a nie zadane z zewnątrz, poczujmy się odpowiedzialnymi za nie gospodarzami – zachęcał w homilii bp Kamiński. – Stoi przed nami zadanie poznania Boga, odnalezienia drogi do Niego. Odkrycia, że słowo „powołanie” odnosi się nie tylko do osoby, która będzie siostrą zakonną, kapłanem, ale do każdego z  nas. To zamysł Boga, byśmy poznali swoje miejsce w rodzinie, we wspólnocie parafialnej, w miejscowości gdzie żyję – mówił bp Kamiński.
Ordynariusz praski skierował prośbę o zrozumienie dla dzieła synodu we wspólnotach parafialnych, szkolnych studenckich. Zachęcał by tam odpowiedziano na postulaty, które zostaną wypracowane na synodzie. Wezwał, by w diecezji warszawsko-praskiej nie było parafii, która nie włączyłaby się w synod.

Biskup Kamiński zaznaczył, że w czasie synodu będzie akcentowana potrzeba kontaktu z Pismem Świętym, a przykłady życia chrześcijan wyniesionych na ołtarze będą służyły jako pomoc w kształtowaniu obrazu Boga. – Dzieło Synodu nie zawęża się do młodzieży. Proszę o modlitwę, ofiarowanie cierpień, radę doświadczonych osób. Proszę też o siły, mądrość dla prowadzących synod oraz o dobrą atmosferę, zrozumienie i przychylność dla tego dzieła – podsumował praski ordynariusz.

W pakiecie synodalnym znalazła się ankieta dla parafii, m.in.z pytaniem o działające przy niej ruchy formacyjne, grupy i stowarzyszenia.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele rejonów synodalnych, odpowiedzialni za rejony oraz kapłani otrzymali pakiety synodalne, a bp Kamiński poświęcił ikonę Dobrego Pasterza, która będzie towarzyszyła obradom Synodu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter