26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Krzyż: Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa

Ocena: 0
1054

Ponad 2 tys. pielgrzymów wzięło udział w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej z Nowej Słupi na szczyt Świętego Krzyża oraz liturgii Męki Pańskiej w świętokrzyskiej bazylice w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

2016-03-25 23:23
apis / Święty Krzyż (KAI), sg

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium.

Wspólnej pasyjnej modlitwie na Świętokrzyskiej Drogi Krzyżowej przewodził biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Rozważania pasyjne, które przybliżyły tajemnicę miłosierdzia Bożego poprowadzili ojcowie oblaci – kustosze świętokrzyskiego sanktuarium. Krzyż, symbol Męki Zbawiciela, od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów.

Na świętokrzyskim szczycie biskup zwracając się do pielgrzymów zwrócił uwagę, że świętokrzyski klasztor jest znakiem ponad tysiącletniej obecności chrześcijaństwa na polskiej ziemi i miejscem, w którym Bóg nieprzerwanie udziela swoich łask.

– Przed 1050. laty zaczęliśmy wychodzić z mroków pogaństwa i nie możemy pogrążyć się w nich na nowo. Prowadź nas dalej Panie Jezu, gdyż Ty jesteś światłością świata i życiem wiecznym – modlił się ordynariusz sandomierski. 

Biskup prosił też Boga o wsparcie dla tych wszystkich, którzy przeżywają szczególnie trudne sytuacje, na przykład nagłą utratę środków do życia. – Panie Jezu bądź z nami kiedy wydaje się, iż jesteśmy za słabi. Umacniaj, gdy wobec chóru głosów wrogich Twoim wartościom, chwieje się nasza wiara. Wspieraj, kiedy z powodu braku środków i sił rozkładamy bezradnie ręce – modlił się bp Nitkiewicz. 

Biskup dokonał odsłonięcia Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, którym wszyscy zebrani adorując oddali cześć. 

Historyczna Droga Krzyżowa wybudowana została na przełomie XVI-XVII wielu z inicjatywy opata Michała Maliszewskiego. Zachowały się z niej jednie dwie kapliczki, które można zwiedzać na Drodze Królewskiej tuż po wejściu do Puszczy Jodłowej od strony Nowej Słupi. 

W 2007 r. dokonana została jej rekompozycja, czyli odtworzenie. Czternaście drewnianych stacji nawiązujących do tradycji ciesielskich z regionu świętokrzyskiego wykonał artysta Aleksander Kucharski. Pieniądze na odtworzenie Drogi Krzyżowej pochodziły z Unii Europejskiej.

Uroczyście poświęcona została przez ówczesnego biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgę 28 października 2007 r. Co roku w Wielki Piątek biskup sandomierski przewodniczy i prowadzi Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi na szczyt do klasztoru. 

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter