27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Krzyż: Misjonarze Oblaci świętują

Ocena: 0
821

W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu odbyły się 22 maja br. obchody 200-lecia powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i 80-lecia ich obecności na Ziemi Świętokrzyskiej.

2016-05-22 16:56
apis / Święty Krzyż (KAI), sg

Na jubileuszowe uroczystości przybyli liczni pielgrzymi i zakonnicy z regionu, kraju i zagranicy.

Głównej Eucharystii sprawowanej na błoniach świętokrzyskich przewodniczył bp Jacek Pyl OMI, biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej, który w swej homilii zwrócił uwagę na to, że zbyt łatwo odrzucamy dziś krzyż i bezrefleksyjnie rezygnujemy z tego, co trudne. 

– Stąd prawdziwe wartości, zasady postępowania zastępowane czymś innym, są marnymi próbkami i tandetą, która nic nie ma wspólnego z drogocennym kruszcem. W swej pracy misyjnej przekonałem się, że z Bożych rąk pochodzi tylko dobro. Bóg nigdy nie włoży na Ciebie więcej niż mógłbyś udźwignąć. Każdy ciężar przygotowuje nas do wieczności – podkreślił biskup.

Główne uroczystości jubileuszowe poprzedziła poranna Msza św. radiowa odprawiona pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w bazylice świętokrzyskiej. 

Na początku liturgii, prowincjał oblatów w Polsce ojciec Antoni Bochm, OMI, przypomniał historię oblackiego zgromadzenia obchodzącego w tym roku 200-lecie założenia. 

Bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązując w homilii do obchodzonej uroczystości Trójcy Przenajświętszej, podkreślił, że posłuszeństwo Bogu, szczególnie przez przyjęcie postawy miłości, jest najpewniejszym sposobem Jego poznania. 

– Nawet misterium Trójcy Przenajświętszej stanie się w ten sposób przystępniejsze, chociaż niektórzy widzą w nim coś w rodzaju fizyki molekularnej Pana Boga. Każdy może wejść na taką drogę poznania, stając się prawdziwym teologiem. Gdybyśmy częściej myśleli o Bogu świat byłby piękniejszy. I nawet scena polityczna w Polsce byłaby mniej brutalna – wskazywał bp Nitkiewicz. 

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej założył św. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii (1782-1861), 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). 

W Polsce zakon prowadzi swoją działalność od 1919 r. O. Jan Kulawy OMI był pierwszym oblatem, który 16 stycznia 1936 r. przybył w imieniu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej do świętokrzyskiego sanktuarium, by rozpocząć posługę zakonną. Polska Prowincja Zgromadzenia liczy obecnie bez mała 500 zakonników.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter