22 kwietnia
poniedziałek
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świadectwo prześladowanych w raporcie o wolności religijnej

Ocena: 4.95
434

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie publikuje pełną treść raportu pt. „Wolność religijna na świecie” w języku polskim.

Fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

Wnioski, które zaprezentowano wcześniej, zostały zobrazowane świadectwami prześladowanych. Dokument pozwala poznać codzienność, z jaką zmagają się chrześcijanie w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.

W raporcie pt. „Wolność religijna na świecie” Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przedstawia dane, które obejmują 196 krajów. W 61, czyli w blisko 1/3, wolność religijna jest naruszana. Prześladowania występują w 28 państwach, dyskryminacja religijna - w 33. Od 2021 roku w 40 krajach ludzie zostali zabici lub uprowadzeni z powodu swojej wiary, w 36 sprawcy rzadko lub nigdy nie są ścigani przez wymiar sprawiedliwości

Dokument wśród głównych przyczyn prześladowań i dyskryminacji wymienia nacjonalizm etniczno-religijny, islamski ekstremizm i autorytarne rządy. Zwraca uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Afryce, naznaczonej potężną przemocą przez zbrodniczą działalność ekstremistów. Pokazuje, że „ceną” za współpracę z reżimami „ważnymi strategicznie” jest milczenie świata wobec naruszeń wolności religijnej.

Główne wnioski z raportu, zaprezentowane wcześniej, uzupełniamy o szczegółowe analizy, świadectwa prześladowanych. Dostarczamy dowodów na rosnącą "kulturę bezkarności". Pokazujemy, jak krótka jest droga od milczenia do cichego przyzwolenia. Podajemy przykłady, w których zyski polityczne i finansowe skłaniają kraje do przymykania oczu na problem prześladowań

– mówi ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W raporcie znajdziemy m.in. historię 22-letniej studentki z Nigerii, ukamienowanej za wiadomość w aplikacji WhatsApp.

Za zbrodnią stał tłum liczący ok. 200 osób. O śmierci kobiety usłyszał cały świat, ale żadnego ze sprawców nie osądzono

– podkreśla ks. prof. Cisło.

Fot. Biuro Prasowe PKWP Polska

Rodzina studentki przeniosła się na południe kraju. Gdy po zbrodni agresywni muzułmanie zaatakowali kościoły, chrześcijanie drżeli przed rosnącą radykalizacją. Ks. bp Matthew Hassan Kukah z diecezji Sokoto mówił, że zabrakło powszechnego potępienia zabójstwa.

Wielu islamskich ekstremistów i ich imamów przyklasnęło morderstwu, twierdząc, że było ono usprawiedliwione. Wzywali do przemocy wobec każdego, kto może domagać się prawnej sprawiedliwości wobec sprawców

– powiedział.

Dokument pt. „Wolność religijna na świecie” stawia pytanie, czy Nigeria jest upadającą demokracją. Wylicza, że w 2022 roku kraj zajął szóste miejsce w Globalnym Indeksie Terroryzmu, za Afganistanem, Irakiem, Somalią, Burkina Faso i Syrią. Chrześcijanie są w Nigerii religią większościową, jednak na terenach, gdzie dominuje islam, ich sytuacja przypomina to, z czym mierzą się wyznawcy Chrystusa w Pakistanie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie próbuje szukać przyczyn ekstremizmu. Znajdujemy je już na etapie edukacji szkolnej, co potwierdzają podręczniki, które wprost prowokują do dyskryminacji religijnej

– zauważa ks. prof. Cisło. Tekst pt. „Podręczniki szkolne a przyszłość wolności religijnej” jest częścią raportu wydanego przez PKWP. Czytelnicy dowiedzą się z niego, co stoi za emigracją chrześcijan z Libanu. Poznają, w jakich okolicznościach antychrześcijański reżim w Nikaragui aresztował ks. bp. Rolando Alvareza, a także zderzą się z cenzurą Biblii, która miała miejsce w państwach europejskich.

Pełny raport pt. „Wolność religijna na świecie” w języku polskim jest dostępny tutaj:

https://pkwp.org/uploads/tinymce/Pliki_do_pobrania/Executive202023%20PL.pdf.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Poniedziałek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 1-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter