25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie z mistykiem

Ocena: 0
1251

Dr Christian Schaller z Instytutu Papieża Benedykta XVI wraz z grupą badaczy i wydawców „Opera omnia – Dzieł wszystkich” Josepha Ratzingera odkrył niedawno nagrania kazań kard. Josepha Ratzingera wygłoszonych w bawarskim mieście Pentling w latach 1986-99.

Spisany tekst przesłał w 2015 r. do emerytowanego już wówczas papieża. „Zasiadłem do ich lektury z ciekawością przemieszaną z nutą sceptycyzmu” – wspomina Benedykt XVI. A dalej wyjawia, że czytanie tych zapisów było dla niego nie tylko spotkaniem ze słowem Bożym, ale także wędrówką do pięknych chwil z przeszłości.

„Pomyślałem więc, że być może nie tylko mieszkańcom Pentling, ale także innym mogłoby być miło niejako iść ze mną w niedzielę do kościoła i wraz ze mną słuchać Pana” – pisze we wstępie książki Benedykt XVI. Tak właśnie można się poczuć, czytając każde z dziesięciu kazań kard. Ratzingera. Ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary głosił kazania w małym, wiejskim kościółku św. Jana, w niespełna sześciotysięcznej gminie nieopodal Ratyzbony. Bywał tu w okresie letnim na świętach parafialnych, jak poświęcenie krzyża misyjnego i dzwonów, jubileusz zakrystianina, na świętach kościelnych, jak wigilia Zesłania Ducha Świętego, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy w zwykłe niedziele. Jedno z kazań wygłosił z racji otrzymania honorowego obywatelstwa w Pentling.

Homilie są pozbawione patosu, fascynujące w swojej prostocie, z konkretnymi przesłaniami. Nauczając, czym jest Kościół, kardynał przypominał, że w niedzielę najważniejsze jest uczestniczenie we Mszy Świętej, a nie odpoczynek na łonie natury. Ostrzegał przed pokusą pychy – prawdziwym grzechem nad grzechami, bo doprowadzającym do tworzenia chrześcijaństwa według własnego pomysłu. Zdaniem kard. Ratzingera grzechem pychy zagrożone są kraje zamożne. Obok wielu tematów, jak modlitwa i bojaźń Boża, szczególnie ważne wydaje się kazanie o relacji człowieka z Bogiem. Jak zauważał kard. Ratzinger, dobra konsumpcyjne, przemysł rozrywkowy chcą odpowiadać na wszystkie potrzeby człowieka, ale im więcej coraz bardziej wyrafinowanych ofert, tym większe przeżywamy niezadowolenie i pragnienie większego szczęścia. Skąd się biorą te uczucia? Z głodu wielkiej miłości, nieskończonego ukojenia, głodu Boga – odpowiada przyszły papież. Bez zaspokojenia tego głodu człowiek na dłużą metę nie jest w stanie żyć.

Wielki teolog jest w tej książce nie tylko duchowym przewodnikiem, ale i mistykiem, odsłaniając w kazaniach głębię osobistych relacji z Bogiem. Jak pisze ks. Jerzy Szymik, profesor i poeta, w kazaniach tych możemy znaleźć wszystkie najważniejsze tematy teologii przyszłego papieża.  

 

Joseph Ratzinger, „Głód Boga. Kazania z Pentling”, przekład Paweł Kaźmierczak, Wydawnictwo WAM, Kraków 2016 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter