27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie odpowiedzialnych za diakonat stały w Polsce

Ocena: 0
296

Z inicjatywy Komisji Duchowieństwa KEP w Gnieźnie odbyło się 22 czerwca pierwsze spotkanie kapłanów odpowiedzialnych w diecezjach za formację stałych diakonów. Sesji z udziałem około 20 duchownych przewodniczył abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP.

Fot. BP KEP/www.prymaspolski.pl

Spotkanie miało charakter roboczy. Uczestników gościło Centrum Edukacyjno-Formacyjne. Wzięło w nim udział około dwudziestu duchownych odpowiedzialnych w diecezjach za diakonat stały. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele tych diecezji, w których formacja i posługa stałych diakonów jest dopiero planowana.

Jak podkreślił ks. Tomasz Trzaskawka, konsultor Komisji Duchowieństwa KEP, spotkanie miało na celu wsparcie i koordynację pracy formacyjnej według „Wytycznych dotyczących formacji, życia i posługi diakonów stałych w Polsce” przyjętych przez Konferencję Episkopatu i zatwierdzonych przez Kongregację ds. Duchowieństwa w roku 2015 r.

Zebrano doświadczenia związane z początkową i stałą formacją i posługą stałych diakonów, określając potrzeby i wyzwania z tym związane

– podsumował ks. Trzaskawka.

Następne spotkanie planowane jest pod koniec tego roku.

Diakoni stali są obecni w życiu Kościoła w Polsce od 13 lat. Żyją w świecie, mają najczęściej rodziny, wykonują swój zawód, ale pomagają w pracy duszpasterskiej. Mogą udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię Świętą, błogosławić związkom małżeńskim, głosić kazania podczas Mszy Świętej, przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym; prowadzić nabożeństwa, nie mogą natomiast sprawować Eucharystii oraz spowiadać. Bardzo często posługują we wspólnotach i ruchach religijnych jako moderatorzy, prowadzą kursy przedmałżeńskie.

Diakonem stałym może być mężczyzna żonaty lub kawaler. W przypadku tego ostatniego zostaje on już do końca życia celibatariuszem zgodnie z zasadą, że nie ma ślubu kościelnego po święceniach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter