15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spod znaku świętego Franciszka

Ocena: 0
2089

Ojciec Stanisław Jaromi od lat działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jego zasługi doceniła Fundacja Solidarna Wieś, przyznając mu nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego.

Abp Henryk Hoser SAC wręcza nagrodę Fundacji Solidarna Wieś
o. Stanisławowi Jaromiemu OFMConv. Pierwszy od lewej prezes fundacji Sławomir Siwek.

– Chcemy być głosem ekologów w strukturach Kościoła katolickiego oraz chrześcijańskim głosem wśród ekologów – tak mówią o sobie członkowie Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu, którego przewodniczącym od 20 lat jest o. dr Stanisław Jaromi OFM Conv.

– Poprzez naszą działalność pokazujemy, że o ekologii można mówić odwołując się do nauki społecznej Kościoła i do tradycji franciszkańskiej – podkreśla o. Jaromi.

Przez Kapitułę Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego został uhonorowany za wkład w edukację ekologiczną oraz „budowę wspólnoty mieszkańców wsi i miast angażujących się jako chrześcijanie w rozwiązywanie problemów, które stwarza kryzys ekologiczny”.

– Ojciec Stanisław edukuje młodzież i rolników w sprawach ochrony ziemi, jest wspaniałym propagatorem nauczania papieża Franciszka – mówi Sławomir Siwek, prezes Fundacji Solidarna Wieś.

 

Ze wsi do miasta

Ojciec Stanisław Jaromi wychował się na wsi pod Przemyślem, więc praca w gospodarstwie, w bliskości przyrody była dla niego naturalnym doświadczeniem. Kiedy wstąpił do zakonu franciszkanów i przyjechał do Krakowa na studia teologiczne, mocno odczuł kontrast między świeżym wiejskim powietrzem a smogiem wielkiego miasta. Zmiana środowiska bardzo źle wpłynęła na jego stan zdrowia. – W rodzinnym domu, gdzie na co dzień miałem czystą wodę, czyste powietrze i zdrowe jedzenie, uważałem to za coś oczywistego. Dopiero w Krakowie przekonałem się, że te dobra naturalne nie zawsze są dostępne i uświadomiłem sobie, jak ważne jest dbanie o środowisko – opowiada o. Jaromi.

Na zakonnej drodze spotkał wtedy grupę braci, którzy próbowali działać na rzecz ekologii – zainspirowało ich ogłoszenie św. Franciszka patronem ekologów, co zrobił Jan Paweł II. Ojciec Stanisław przyłączył się do założonego przez nich Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) i właśnie tam przeszedł pierwszą ekologiczną formację. Po kilku latach został skierowany na studia z ochrony środowiska na KUL-u, później obronił także doktorat z zakresu filozofii przyrody. Przez wiele lat pełnił funkcję franciszkańskiego delegata generalnego ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, pracował we Franciszkańskim Centrum Studiów Ekologicznych w Rzymie. Zostawszy przewodniczącym REFA, nawiązał współpracę z wieloma centrami ekologicznymi w Polsce i parkami narodowymi, a także uczestniczył w rozwijaniu współpracy rolników ekologicznych i tradycyjnych oraz w ich dorocznych pielgrzymkach na Jasną Górę. Prowadzi wykłady z filozofii przyrody, kosmologii i ekologii chrześcijańskiej.

Co różni ekologię widzianą z perspektywy katolickiej od ekologii laickiej? Zdaniem przewodniczącego REFA, to przede wszystkim idea, która stoi u jej podstaw. – Szanować przyrodę można z różnych przyczyn. Nam jako katolikom zależy, żeby umieścić troskę o środowisko naturalne we właściwym kontekście, jako element naszego powołania – tłumaczy o. Jaromi. Ekologia obejmuje w tym przypadku nie tylko troskę o rośliny i zwierzęta, ale również o życie całego stworzenia, w tym człowieka.

 

Troska o życie

REFA nie odcina się jednak od głównego nurtu ekologii, lecz wspiera wszelkie działania na rzecz ochrony środowiska, które są zgodne z zasadami chrześcijańskimi. – Każdy z nas, niezależnie od poglądów, chce oddychać czystym powietrzem, jeść zdrowe jedzenie i mieć czystą wodę. Nasi członkowie angażują się w konkretne inicjatywy ekologiczne, np. działalność antysmogową; one nie mają ani łatki katolickiej ani laickiej – zaznacza franciszkanin.

Obecnie do REFA należy ok. 80 osób, w większości świeckich, zarówno wykształconych w dziedzinie ochrony środowiska, jak i zwykłych miłośników przyrody. Działalność ruchu to przede wszystkim edukacja ekologiczna: współpraca z nauczycielami i katechetami, organizowanie warsztatów i wykładów, wydawanie książek, prowadzenie portalu internetowego. Jedną z inicjatyw REFA jest projekt „Ogrody św. Franciszka”, który ma na celu aktywną ochronę środowiska przyrodniczego w najbliższym otoczeniu. Propozycja zakładania ogrodów jest skierowana głównie do lokalnych wspólnot, stowarzyszeń i instytucji. – W takim ogrodzie można spotkać się zarówno ze Stwórcą, jak i ze stworzeniem. To miejsce kontemplacji przyrody, ale też sposób na uszanowanie lokalnych gatunków roślin – wyjaśnia o. Jaromi.

Plany ruchu na przyszłość to m.in. dalsza popularyzacja encykliki Laudato si’, a także celebrowanie Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, który zgodnie z decyzją papieża będzie obchodzony 1 września. – Obecnie lobbujemy także, by organizatorzy Światowych Dni Młodzieży zadbali o ich proekologiczny charakter, aby spotkanie to nie zniszczyło krakowskiej przyrody – dodaje przewodniczący.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter