31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Służyć Bogu i ojczyźnie

Ocena: 0
1694

Z Patrykiem Czechem, przewodniczącym Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM), i ks. dr. Andrzejem Lubowickim, asystentem generalnym stowarzyszenia, rozmawia Dorota Glica

fot. archiwum KSM

Czym KSM różni się od innych katolickich organizacji młodzieżowych?

P.Cz. Wszystkie organizacje katolickie mają jeden wspólny cel: doprowadzić człowieka do spotkania z Bogiem, pierwszego tu na ziemi, a w radosnej konsekwencji w niebie. Bardzo dobry obraz wspólnoty możemy odkryć w ewangelicznej opowieści, która mówi, jak to czterech ludzi przyniosło paralityka przed Jezusa. Tłum, który był wokół Mistrza, nie pozwalał na spotkanie oko w oko. Dzisiaj jest czas małych wspólnot. Nie chcę powiedzieć, że w dużym zgromadzeniu modlitewnym Boga nie ma. Chcę zwrócić uwagę na to, że w pojedynkę się nie zbawimy. Łatwiej wierzyć, gdy mamy bliskich, którzy poniosą nas, gdy tego potrzebujemy. Nie w jakimkolwiek kierunku, ale właśnie do Jezusa.

Stowarzyszenie, realizując swoją misję i istotę, tj. apostolstwo i służbę, zaprasza do formacji, z której rodzi się konkretna akcja. Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystkie wypływające z nas działania będą uporządkowane i nastawione na budowanie cywilizacji miłości. Druhna i druh, mając świadomość, że ich ojczyzną jest niebo, już tu na ziemi zapraszani są do budowania Polski Chrystusowej. KSM-owicz to katolik-patriota. To człowiek, który nie może sobie pozwolić na społeczno-religijną schizofrenię. W domu, w szkole, na studiach, w pracy, na imprezie żyje w Bożej obecności.

Organizacja rozwija i angażuje człowieka całościowo. W KSM druh znajdzie czas na modlitwę i działalność charytatywną. Zaangażować się może w sprawy społeczno-patriotyczne, a także spędzić czas, realizując się na płaszczyźnie kulturalno-rozrywkowej i sportowej. Oferta KSM jest naprawdę bogata i wartościowa. Z pewnością nie jest to „katolipa”.

 

W jaki sposób można zostać członkiem stowarzyszenia?

ks. A.L. Stowarzyszenie jest darem Kościoła danym młodzieży, aby kształtować dojrzałych chrześcijan. Każdy młody człowiek może dołączyć do istniejącego oddziału KSM lub podjąć się stworzenia takiego w swojej parafii. Założyciele oddziału, po zapoznaniu się z zasadami i sposobem działalności, składają przyrzeczenie, natomiast z zasady trzeba przejść półroczny okres przygotowujący.

 

Jak wygląda codzienna działalność stowarzyszenia?

P.Cz. Stowarzyszenie, realizując swoją misję, działa bardzo różnorodnie. Podstawowa formacja członków odbywa się w oddziałach przy parafiach i kołach środowiskowych w szkołach i na uczelniach. Właśnie tam nasi członkowie, formując się, działają na rzecz lokalnej społeczności. Za organizację w wymiarze diecezji odpowiada zarząd diecezjalny. I tutaj, w zależności od stowarzyszenia diecezjalnego, organizowana jest praca etatowa bądź na zasadach wolontariatu. Zadaniem szczebla diecezjalnego jest koordynacja formacji i akcji właśnie w przestrzeni oddziałów i kół. Na rzecz budowania przestrzeni KSM w Polsce funkcjonuje Prezydium Krajowej Rady oraz jego biuro na ul. Krasickiego w Sulejówku. Tutaj, od poniedziałku do piątku, a także w weekendy, odbywa się praca sporego zespołu ludzi. Napawa mnie radością fakt, że KSM-owicze, którzy przyjeżdżają do naszego domu, mówią, że panuje w nim atmosfera pracy, a wyjeżdżając, dziękują za inspirację do działania. Wracając do pracy ogólnopolskiego biura KSM, trzeba podkreślić, że nie jest to zwykłe zajęcie. Codziennie gromadzimy się na modlitwie Anioł Pański, raz w miesiącu mamy Mszę Świętą, panuje tutaj prawdziwe domowa atmosfera.

Wszelkie aktywności, które podejmujemy w stowarzyszeniu, to działania nastawione na służbę Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

 

Jaką rolę w stowarzyszeniu odgrywają kapłani?

ks. A.L. Kluczową. Jeśli brakuje zaangażowanego, poświęcającego się i oddanego młodzieży kapłana to w parafii zabraknie też aktywnych młodych ludzi. Kapłan w stowarzyszeniu zorganizowanym, jest ojcem duchowym, kierownikiem, przyjacielem, wsparciem dającym autorytet Kościoła. W organizacji kapłan jest potrzebny młodzieży, a młodzież kapłanowi. Tylko w spotkaniu każda wspólnota może się rozwijać.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter