4 czerwca
czwartek
Kwiryny, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ślady stóp Chrystusa

Ocena: 0
648

Według relacji św. Mateusza i św. Łukasza Chrystus wstąpił do nieba ze szczytu góry. Przekonanie, że górą Wniebowstąpienia jest Góra Oliwna, wynika z relacji św. Łukasza, który opisując to wydarzenie, podaje jej nazwę

fot.xhz

Głęboka Dolina Cedronu oddziela Wzgórze Świątynne od naprzeciwległej Góry Oliwnej. Wznosi się ona od wschodniej strony, a będąc właściwie pasmem górskim ciągnącym się na długości ok. 3 km, stanowi naturalne zabezpieczenie Świętego Miasta przed oddziaływaniem Pustyni Judzkiej, położonej za nią dalej na wschód. Ponieważ góruje ona ok. 100 m nad Jerozolimą, to właśnie tutaj przybywają tłumy turystów, aby z jej poziomu podziwiać panoramę Starego Miasta z błyszczącą w słońcu na pierwszym planie Kopułą Skały, wznoszącą się tam, gdzie niegdyś stała Świątynia Boga Jedynego.

Nazwa góry wywodzi się od ogrodów oliwnych porastających całe jej zachodnie zbocze do czasu oblężenia Jerozolimy w 70 r. przez rzymskiego wodza Tytusa, który kazał je wszystkie wyciąć. Miejsce Wniebowstąpienia, będące jednym ze szczytów (808 m n.p.m.) długiego płaskowyżu znane było chrześcijanom już od czasów apostolskich. W IV w. wzniesiono tu pierwszą kaplicę w kształcie rotundy pozbawionej zadaszenia. Jej nazwa po grecku brzmi Imbomon czyli ‘na szczycie’. W jej sąsiedztwie powstała majestatyczna bazylika Elaion oraz rozwijało się życie monastyczne, brutalnie przerwane przez najazd Persów w 614 r.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 21 (760), 24 maja 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 03 czerwca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 czerwca

Czwartek, IX Tydzień zwykły
+ święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 22,9-18 lub Hbr 10,4-10; Ps 40,7-11b.17; Mt 26,36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -



Newsletter