20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śladami Prymasa

Ocena: 0.04
1364
fot xhz

ZUZELA

Tu 3 sierpnia 1901 r. przyszedł na świat Stefan Wyszyński i tu spędził 9 szczęśliwych lat dzieciństwa. Ojciec przyszłego Prymasa otrzymał posadę z mieszkaniem w organistówce. Rodzice dyskutowali w domu, która Matka Boża jest skuteczniejsza – z Jasnej Góry, do której pielgrzymował ojciec, czy z Ostrej Bramy, dokąd jeździła mama. Od obydwojga uczył się prostej wiary i patriotyzmu. W kościele znajduje się chrzcielnica, przy której był ochrzczony, i obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym modliła się rodzina. W budynku dawnej szkoły, do której uczęszczał, mieści się muzeum ze zrekonstruowanym mieszkaniem Wyszyńskich (na fotografii).

 

fot. xhz


ANDRZEJEWO

Rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się do Andrzejewa, kiedy spodziewali się szóstego dziecka. Zamieszkali w organistówce w większym metrażu. Matka Julianna zmarła wkrótce po porodzie córki, co było jednym z najboleśniejszych przeżyć dla Stefana Wyszyńskiego. Jako dziecko swoje myśli skierował ku Maryi. Na grób matki przybywał do końca swojego życia. Podkreślał związek z Andrzejewem, gdzie przyjął I Komunię Świętą, sakrament bierzmowania, gdzie rozwijało się jego powołanie kapłańskie. W miejscowym kościele znajduje się konfesjonał, w którym w Wielki Piątek spędził całą noc, dojrzewając do tej decyzji.

 

fot. ks. Julian Głowacki


WŁOCŁAWEK

We włocławskim seminarium Stefan Wyszyński przygotowywał się do kapłaństwa. W tamtejszej katedrze przyjął święcenia. Był kapłanem diecezji włocławskiej do czasu nominacji biskupiej. Wspierał działalność chrześcijańskich związków zawodowych, prowadząc Uniwersytet Robotniczy. Był redaktorem naczelnym „Ateneum Kapłańskiego”, pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika diecezjalnego „Ład Boży”. Wykładał we włocławskim seminarium, a później został rektorem. Decyzja bp. Michała Kozala, by wyjechał z Włocławka, ochroniła go przed wywózką do obozu koncentracyjnego.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 37 (828), 12 września 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 września 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter