31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Setna relikwia w parafii

Ocena: 0
2603

Parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym doczekała się długo poszukiwanych relikwii pierwszego stopnia ex ossibus (z kości) swojego patrona.

fot. Radek Molenda/Idziemy

W relikwiarzu o kształcie głowy zostały one uroczyście wprowadzone 4 listopada do kościoła podczas Mszy Świętej pod przewodnictwem bp. Michała Janochy. Są to już setne relikwie, którymi może poszczycić się ta parafia.

Relikwie udało się szczęśliwie odnaleźć w czeluściach skarbca katedry w Liège, gdzie św. Hubert w latach 705-727 był biskupem. – Szukaliśmy długo. Ardeny zjeżdżone wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu choćby śladów naszego patrona. Dziesiątki maili, listów, uruchomione wszystkie możliwe kontakty. I znaleźliśmy – mówi zaangażowana w poszukiwania Joanna Olędzka – a 14 lipca relikwiarz został w Liège uroczyście przekazany przez tamtejszego biskupa Jean-Pierre Delville’a delegacji parafii z księdzem proboszczem Krzysztofem Grzejszczykiem na czele.

Zalesie Górne jest – nie licząc bazyliki w Saint Hubert w opactwie Orval, dziś na terenie Belgii, w której fundamentach znajduje się grób św. Huberta – trzecim na świecie miejscem, gdzie można modlić się przy relikwiach tego świętego.

Wprowadzenie relikwii wkomponowane było w 40-lecie erygowania zalesiańskiej parafii. Wraz z relikwiami św. Huberta przybyło z Belgii pięć kolejnych, podarowanych parafii przez bp. Delville’a: relikwie św. Lamberta z Maastricht – poprzednika św. Huberta w diecezji Liège, św. Hadelina z Calles, św. Remakla – opata ze Stavelot i Malmédy, św. Serwacego oraz św. Trudona. Uroczystości dopełniła procesja dookoła kościoła z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Huberta, zakończona uroczystym Te Deum. Na zakończenie rozdawano słodkie chlebki św. Huberta.

Urodzony w Tuluzie św. Hubert (655-727) od wieków fascynował badaczy i wiernych. Zapalony myśliwy i miłośnik dobrej zabawy, podczas urządzonego w Wielki Piątek polowania ujrzał w lesie jelenia z krzyżem na głowie, między porożem. Przeżył gwałtowne i gruntowne nawrócenie, porzucił dawne życie i odtąd służył Bogu. Gdy został biskupem Liège, dał się poznać jako gorliwy ewangelizator, ze szczególnym charyzmatem uzdrawiania wszelkich chorób, szczególnie psychicznych, ślepoty i paraliżu. W Zalesiu Górnym od wielu lat w trzecie czwartki miesiąca o godz. 18 odbywają się Msze Święte z modlitwą o uzdrowienie za przyczyną św. Huberta. W Kościele jest on patronem leśników i myśliwych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter