24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Seminarium zaprasza

Ocena: 0
622

W rozwoju powołania, czyli w jego rozeznawaniu, pomaga przede wszystkim wspólnota wiary. - mówi ks. dr. Tomasz Sztajerwald, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. ks. T. Sztajerwalda

Kolejne diecezje zapowiedziały łączenie seminariów duchownych z powodu małej liczby kleryków. Jak wygląda sytuacja w seminarium diecezji warszawsko-praskiej?

W ostatnich kilku–kilkunastu latach w seminariach w Polsce spadła liczba kleryków. Niektóre seminaria są łączone, aby podnieść poziom kształcenia, a decyzje o tym podejmują ordynariusze diecezji. Patrząc na statystyki ostatniej dekady, w naszym seminarium liczba alumnów plasowała się na w miarę stałym poziomie, stąd nie odczuwaliśmy drastycznego spadku liczby alumnów. Mieliśmy także kilka dość licznych roczników, więc również z tego powodu spadek liczby powołań był odczuwany w łagodny sposób.

 

Co zdaniem Księdza Rektora może pomagać młodemu człowiekowi odpowiadać na kapłańskie powołanie?

Obecnie, bardziej niż dawniej, pociągać może świadectwo wiary kapłana. Żyjemy w świecie, w którym wiele ofert potrafi pociągnąć człowieka, ale nie dają one odpowiedzi na głębokie pytania dotyczące sensu życia, przyszłości, życia wiecznego.

W rozwoju powołania, czyli w jego rozeznawaniu, pomaga przede wszystkim wspólnota wiary. Jeżeli w parafii jest klimat troski o powołania, wybrzmiewa modlitwa w tej intencji podczas Eucharystii, nabożeństw, to Pan Bóg łatwiej zasieje w człowieku myśl o powołaniu do kapłaństwa czy życia konsekrowanego. W trosce o powołania potrzebne jest też wsparcie duchowe i psychiczne skierowane do tych, którzy je rozeznają, towarzyszenie im w ich rozterkach, wątpliwościach. Na pewno mocno przekłada się na to praca kapłanów. Tam, gdzie księża dbają o duszpasterstwo, pracują bezpośrednio z ludźmi – z tych parafii mamy dużo powołań na przestrzeni ostatnich lat.

Najwięcej kandydatów pochodzi ze środowiska lektorów i ceremoniarzy. Opieka duszpasterska do nich skierowana, połączona ze stałą formacją, jest pomocna w stwarzaniu klimatu niezbędnego do rozwoju powołania.

Trzecią kwestią pomocną w odpowiedzi na powołanie jest atmosfera w rodzinach. Bywa niekiedy tak, że gdy wierzący i praktykujący rodzice dowiadują się, że ich syn chce iść do seminarium, okazują duży opór. Podstawowe jest tu pytanie o gotowość rodziny na przyjęcie woli Bożej. Zdarzało się, że przychodził do seminarium kandydat i mówił: „Planowałem wstąpić do seminarium przed kilkoma laty, ale nie zdecydowałem się, bo sprzeciw rodziców był tak duży, że potrzebowałem czasu, aby mieć siłę podjąć tę decyzję w wolności jako dorosły człowiek, mimo niezadowolenia bliskich”.

 

Jakie inicjatywy podejmuje seminarium diecezji warszawsko-praskiej, by pomagać odkryć kapłańskie powołanie?

Jest kilka inicjatyw, które są rokrocznie podejmowane, staramy się też wprowadzać nowe.

Kilka razy w roku organizujemy dni otwarte dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda życie w seminarium od środka. Można wtedy uczestniczyć przez cały dzień w wykładach i innych zajęciach razem z klerykami, jest czas na spotkania z nimi i luźne rozmowy.

Jeździmy do parafii w diecezji na niedziele powołaniowe, aby zapoznawać ze specyfiką powołania kapłańskiego, opowiadać o życiu seminaryjnym. Kolejną rzeczą są kursy lektorskie, od lat odbywające się w seminarium. Uczestnicy co miesiąc przyjeżdżają do nas, zajęcia z nimi prowadzą klerycy. Na zakończenie kursu lektorskiego w seminarium mają miejsce rekolekcje prowadzone przez neoprezbiterów.

Nowością jest wyjazd rekolekcyjny dla tych, którzy myślą o powołaniu kapłańskim. Zgłoszone osoby wraz z przełożonym seminarium i klerykami będą w czerwcu spędzać czas w górach, także rekreacyjnie. Patrząc na liczbę zgłoszeń, można powiedzieć, że ten pomysł cieszy się zainteresowaniem.

 

Przez najbliższe trzy miesiące, do 8 września, trwa rekrutacja do seminarium w diecezji warszawsko-praskiej. Jakie warunki powinien spełnić kandydat?

Klerycy kończący studia w seminarium otrzymują tytuł magistra, stąd muszą mieć zdaną wcześniej maturę. Kandydaci do seminarium dostarczają komplet dokumentów, które są wyszczególnione na stronie www.wsddwp.edu.pl, w zakładce „Dla kandydata”. Potem każdy przechodzi badanie psychologiczne. Po pozytywnym przejściu tych etapów ordynariusz diecezji podejmuje ostateczną decyzję, wtedy informujemy kandydata o przyjęciu do grona alumnów.

Jeśli nawet ktoś ma obawy, lub jest z różnych powodów niezdecydowany, zachęcam do kontaktu z nami telefonicznie lub drogą mailową, by umówić się na niezobowiązujące spotkanie i rozmowę. Można wtedy zadać nurtujące nas pytania; wielu osobom te spotkania dużo wyjaśniły i pomogły w decyzji, czy dalej rozeznawać swoje powołanie do kapłaństwa, czy pójść inną drogą. Dały wewnętrzny pokój, że zrobiły krok do przodu w rozeznawaniu swojej przyszłości i ukierunkowały dalsze decyzje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter