27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzecznik Jasnej Góry podsumowuje miniony rok

Ocena: 0
1328

Jasna Góra w 2015 roku nadal była ważną cząstką Kościoła powszechnego i najważniejszym miejscem dla milionów Polaków przybywających tu z kraju i zagranicy – m.in. tak podsumowuje miniony czas o. Robert Jasiulewicz.

2015-12-31 18:14
it / Częstochowa (KAI), sg

Rzecznik sanktuarium przypomina o głównych jasnogórskich wydarzeniach, do których zalicza: obchody Roku Życia Konsekrowanego, apelową modlitwę za Synod Biskupów i rodziny, błagania o pokój na świecie i za Ojczyznę, inaugurację, właśnie tutaj, jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

Mówiąc o duchowym wsparciu zgromadzenia Synodu Biskupów o misji i powołaniu rodziny, o. Jasiulewicz porównuje to wydarzenie do czasu soboru watykańskiego II. – Myślę, że modlitwa w intencji synodu i rodzin podjęta tutaj na prośbę Episkopatu Polski, to ogromne duchowe modlitewne dzieło na miarę tego co działo się w czasie Soboru, kiedy to dzieci zbierały pszeniczne ziarenka, jako symbol dobrych uczynków, z których potem wypieczone zostały soborowe hostie – powiedział rzecznik sanktuarium.

Za wielkie wyróżnienie dla klasztoru uznaje on tutejszą inaugurację obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i zabranie stąd przez polskich biskupów jubileuszowych świec. – To przekazanie świec tutaj ma szczególny wymiar przez zawierzenie Maryi, przez poproszenie Ją, by prowadziła nas do Chrystusa, by pod swoją opiekę wzięła wszystkie działania i owoce tego jubileuszowego roku – powiedział o. Jasiulewicz.

Inauguracja jubileuszu chrztu Polski miała miejsce w listopadzie, podczas dorocznych rekolekcji polskich biskupów. Prymas, abp Wojciech Polak mówił wtedy, że „obecność wiary w życiu chrześcijańskiego narodu nie jest dla niego zagrożeniem, nie jest zawłaszczeniem tego, co jest dla niego duchową siłą, ale jest wielką pomocą dla życia tym co z wiary wypływa”.

Z kolei abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu podkreślał, że chrzest był włączeniem Polski we wspólnotę chrześcijańskich narodów Europy a jubileusz będzie okazją do przypomnienia naszemu kontynentowi o jego fundamentach. – Pragniemy dać znak Europie, że nie wszystko zostało stracone i że wszystko może zostać odzyskane, jeśli tylko nie zabraknie ducha. Jeśli się zorientują wszyscy, co może przynieść też ten nowy napływ ludzi, mogą diametralnie zmienić oblicze Europy – zauważył abp Gadecki.

Jubileuszowa świeca płonie także na Jasnej Górze.

Na Jasnej Górze szczególne przygotowanie do rocznicy chrztu Polski i ponownego zawierzenia Maryi, którego naród polski dokonać ma 3 maja stanowią debaty zatytułowane „Raport jasnogórski 2016”. To dziewięciomiesięczny cykl dysput nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.

Tematami debat „Raport jasnogórski 2016” paulini uczynili hasła zaczerpnięte z dziewięcioletniej nowenny przed rokiem 1966, kiedy to Kościół w Polsce i cały naród przygotowywał się do milenium chrztu Polski. Kard. Stefan Wyszyński duszpasterskim programem na dziewięć lat, tak zwanej Wielkiej Nowenny, obrał treść Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. Pragnął, aby program Ślubów wszedł w codzienne życie Polaków, w czas obrony wiary w sercach ludzi, wobec nieustającej walki przeciwko Bogu i Kościołowi. 

Cały ten program miał cele moralne i społeczne. Chodziło o odnowę ducha narodu i to w tych punktach, które były najbardziej zagrożone w życiu Polaków. Był to program wyrywający Polaków z wewnętrznej apatii spowodowanej latami wojny i okupacji, program, który Prymas Polski często przedstawiał w swoich wypowiedziach.

W Roku Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze niemal każdego dnia zanoszona była szczególna modlitwa dziękczynna za dar posługi zakonnic i zakonników oraz prośba o nowe powołania. We wrześniu odbył się tutaj II Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. Czterodniowe spotkanie przebiegało pod hasłem „Radość konsekracji”. Mszę Świętą na rozpoczęcie Kongresu celebrował bp Kazimierz Gurda.

Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wspólnie z siostrami i zakonnikami dziękował Bogu, za „za dar powołania do najpiękniejszego sposobu życia jaki człowiek może wieść na ziemi”. – Dziękuje za waszą decyzję pójścia za Jezusem, za włączanie się w życie wspólnot i prowadzenie różnych dzieł według charyzmatów, że przyczyniacie do duchowego wzrostu Kościoła, który jest w Polsce. Dziękuję za waszą modlitewną obecność, za waszą pełną zaangażowania i poświecenia pracę. Panu Bogu za was dziękujemy – powiedział bp Gurda.

Wobec zaostrzającego się konfliktu we wschodniej Ukrainie i w innych miejscach na świecie na Jasnej Górze w minionym roku rozpoczęła się codzienna modlitwa o pokój i zaprzestanie prześladowań chrześcijan. Każdego dnia po Mszy św. za Ojczyznę o 15.30 w kaplicy Matki Bożej śpiewne są suplikacje. W tych Eucharystiach uczestniczą przedstawiciele krajów dotkniętych wojną i konfliktami. – Z tego miejsca wołam głosem ludzi cierpiących z powodu wojny, podejmijcie dialog ludzie różnych kultur i tradycji narodowych – mówił abp Mieczysław Mokrzycki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy podziękował wszystkim za wszelkie dowody miłości i solidarności. – Odczuwamy tę solidarność od całego Kościoła powszechnego a w sposób szczególny z Polski. Jesteśmy bardzo wdzięczni za modlitwy, za post, a także za pomoc humanitarną, która płynie od różnych organizacji a także indywidualnych osób – mówił abp Mokrzycki.

„Budować przyszłość w duchu przeżytego pojednania” pod takim hasłem na Jasnej Górze odbyły się na Jasnej Górze w listopadzie główne uroczystości z okazji 50. rocznicy wymiany listów z 1965 r. Biskupi polscy i niemieccy podpisali wspólne oświadczenie, modlili się o pokój w Europie i budowanie jedności kontynentu opartego na chrześcijaństwie.

– Jako Kościół katolicki w Niemczech i w Polsce będziemy wspólnie angażować się na rzecz pokoju, pojednania i prawa dla wszystkich ludzi. Spojrzenie wstecz musi stać się spojrzeniem do przodu – powiedział podczas Mszy Świętej kard. Reinhard Marx, przewodniczący Episkopatu Niemiec.

Oświadczenie biskupów polskich i niemieckich podkreśla charakter Europy jako wspólnoty wartości i kultury: „W wielu miejscach zapomina się dzisiaj o tym, że chrześcijańskie wartości i chrześcijański obraz człowieka głęboko kształtują europejskiego ducha i tożsamość Europejczyków”.

W mijającym roku sanktuarium nawiedziły miliony wiernych przybyłych z kraju i zagranicy. Wciąż fenomenem pozostaje piesze pielgrzymowanie. Tegoroczne stanowiło szczególne przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce. Pątnicy podkreślali, że to wielkie i ważne wydarzenie trzeba nade wszystko omodlić. – Wiem, że to trzeba omodlić bardzo. Te przygotowanie duchowe to najważniejsza rzecz, bo tak naprawdę człowiek może być niewyspany, niedojedzony, ale duchowo musi być przygotowany, żeby spotkać się z papieżem, z Panem Bogiem przede wszystkim, we wspólnocie Kościoła – mówiła jedna z pątniczek.

Piesze pielgrzymki kończyły się w tym roku na Jasnej Górze specjalnym posłaniem na Światowe Spotkanie Młodych „Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego” i odśpiewaniem hymnu tego spotkania z Ojcem Świętym na polskiej ziemi.

Obok przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie tegoroczne pielgrzymki były również błaganiem o dobre przeżycie 1050. rocznicy chrztu Polski. Pątnicy odnawiali w drodze sakrament chrztu i przypominali sobie czym on jest.

Na Jasnej Górze trwa także modlitwa za tych, których Bóg w minionym roku powołał do wieczności. Są wśród nich paulini: o. Stefan Rożej, o. Augustyn Łazur, o. Zachariasz Jabłoński, a także Tadeusz Hryniewicki, wieloletni jasnogórski organista czy Zofia Rozanow historyk sztuki i badacz dziejów Jasnej Góry.

W sanktuarium nabożeństwo dziękczynno-ekspiacyjne za rok 2015 połączone z nieszporami odprawione zostanie odprawione o 17.00 w bazylice. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej podejmą tradycyjnie uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. O północy odprawiona zostanie pasterka.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter