22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica nominacji kardynalskiej Prymasa Tysiąclecia

Ocena: 0
752

Mija 69 lat od nominacji kardynalskiej prymasa Stefana Wyszyńskiego. 12 stycznia 1953 roku Pius XII nadał mu godność kardynała – najwyższą po papieżu w Kościele katolickim. Tym samym prymas Wyszyński wszedł do kolegium kardynalskiego.

Fot. prymaswyszynski.pl/Instytut Prymasowski, wyszynskiprymas.pl

Prymas Stefan Wyszyński ponad 30 lat kierował Kościołem katolickim w Polsce. Z jego inicjatywy w 1965 roku episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów. W latach 1957-1965 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski, będącą narodowymi rekolekcjami. W 1966 roku pod jego patronatem odbyły się uroczystości Millenium Chrztu Polski.

Kilka miesięcy po nominacji na kardynała, we wrześniu 1953 roku prymas Stefan Wyszyński został aresztowany przez komunistyczne władze i był więziony do października 1956 roku. Po uwolnieniu odmówiono mu wydania paszportu. Z tego powodu, insygnia kardynalskie – w tym kapelusz, pierścień i purpurat – odebrał dopiero w następnym roku.

Papież Pius XII, 18 maja 1957 roku, wręczył prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu kapelusz kardynalski. Następnie w sali polskiego kościoła św. Stanisława w Rzymie odbyła się uroczystość z udziałem kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz biskupów, sióstr zakonnych i licznie przybyłej Polonii. Kardynał Stefan Wyszyński wygłosił przemówienie, w którym dziękował Kościołowi jako Matce, która daje siłę swoim dzieciom. Nawiązując do trzech lat spędzonych w odosobnieniu, prymas podkreślił, że Bogu trzeba zawsze ufać w każdej sytuacji.

Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jego pogrzeb stał się wielkim wydarzeniem patriotycznym i manifestacją poparcia głoszonych przez niego idei. Pośmiertnie, w 1994 roku, został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Rozpoczęty w 1989 roku proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończył się po 30 latach, jesienią 2019 roku. Uroczystość beatyfikacji odbyła się 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wtedy to zostali wyniesieni na ołtarze kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, i Matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka ośrodka dla ludzi niewidomych w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Wspomnienie liturgiczne błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego przypada 28 maja, w dniu Jego śmierci, czyli „narodzin dla nieba”.

Zobacz także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter