28 stycznia
wtorek
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relikwie franciszkanów

Ocena: 0
665

Relikwie błogosławionych męczenników z Peru Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka wprowadził do kościoła Franciszkanów w Przemyślu abp Józef Michalik.

Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że polscy franciszkanie przybyli do Peru, głosząc miłość, a nie nienawiść. Tym bardziej – stwierdził – trudno zrozumieć, dlaczego stali się obiektem ataków. Opowiadając o ich pracy misyjnej, zauważył, że podjęli się oni trudnego zadania, ale odnosili sukcesy: wybudowali kościół i klasztor, udało im się doprowadzić energię elektryczną i rozpoczęli doprowadzanie wody do Pariacoto.

Abp Michalik dostrzegł podobieństwo zamachu na ojców Zbigniewa i Michała do ataków na ludzi Kościoła w Polsce Ludowej. – Ludzie, którzy nie mają sumienia, którzy są wychowani w nienawiści do drugiego człowieka, są gotowi na wszystko. W Polsce zginęło wielu, którzy chciało przyjść z pomocą w reformie w powrocie do prawdy i miłości. To zaistniało również w Peru – zaznaczył – bo nienawiść i odejście od wierności sumieniu zawsze zaślepia, a człowiek brnie w czynionym złu.

Ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku. Pierwszy miał 33 lata, a drugi – 31. Zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r., a ich wspomnienie liturgiczne przypada 7 czerwca.

fot. PAP/Leszek Szymański
Idziemy nr 11 (545), 13 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką
Dziś w Kościele: wtorek, III tydzień zwykły, wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 6,12b-15.17-19; Ps 24,7-8.9-10; Mk 3,31-35
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -