29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relikwie franciszkanów

Ocena: 0
710

Relikwie błogosławionych męczenników z Peru Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka wprowadził do kościoła Franciszkanów w Przemyślu abp Józef Michalik.

Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że polscy franciszkanie przybyli do Peru, głosząc miłość, a nie nienawiść. Tym bardziej – stwierdził – trudno zrozumieć, dlaczego stali się obiektem ataków. Opowiadając o ich pracy misyjnej, zauważył, że podjęli się oni trudnego zadania, ale odnosili sukcesy: wybudowali kościół i klasztor, udało im się doprowadzić energię elektryczną i rozpoczęli doprowadzanie wody do Pariacoto.

Abp Michalik dostrzegł podobieństwo zamachu na ojców Zbigniewa i Michała do ataków na ludzi Kościoła w Polsce Ludowej. – Ludzie, którzy nie mają sumienia, którzy są wychowani w nienawiści do drugiego człowieka, są gotowi na wszystko. W Polsce zginęło wielu, którzy chciało przyjść z pomocą w reformie w powrocie do prawdy i miłości. To zaistniało również w Peru – zaznaczył – bo nienawiść i odejście od wierności sumieniu zawsze zaślepia, a człowiek brnie w czynionym złu.

Ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku. Pierwszy miał 33 lata, a drugi – 31. Zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r., a ich wspomnienie liturgiczne przypada 7 czerwca.

fot. PAP/Leszek Szymański
Idziemy nr 11 (545), 13 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter