29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relikwie bł. ks. Sopoćki w Łagiewnikach

Ocena: 5
754

W niedzielę 14 lutego nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Michała Sopoćki do łagiewnickiej bazyliki Bożego Miłosierdzia. Eucharystii przewodniczył bp Jan Zając, a homilię wygłosił ks. Mateusz Wyrobkiewicz, wicerektor sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Fot. Facebook/Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Zebranych przywitał kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. Zbigniew Bielas, który przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, że to właśnie za radą bł. ks. Michała Sopoćki św. Siostra Faustyna zaczęła spisywać swoje mistyczne doświadczenia i dzięki jego staraniom powstał obraz „Jezu, ufam Tobie”.

W tym miejscu, gdzie św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu radujemy się dziś z uroczystego wprowadzenia relikwii tego błogosławionego. Jutro przypadają imieniny Siostry Faustyny i to nasz taki prezent dla niej

– powiedział ks. Bielas.

W homilii ks. Mateusz Wyrobkiewicz zauważył, że tajemnica Bożego Miłosierdzia, w sposób szczególny wypływająca z łaski sakramentu pojednania, przyświecała życiu i posłannictwu bł. Michała Sopoćki. Zaznaczył, że głoszeniu orędzia miłosierdzia kapłan ten poświęcił całą swoją służbę.

Swoim życiem głosił, że największe Boże miłosierdzie objawia się w przebaczeniu grzechów, które przywraca pokój w duszy człowieka i w świecie. Dlatego potrzeba, byśmy nieustannie mówili o miłosierdziu Bożym i byśmy się do niego nieustannie zbliżali. Abyśmy Jezusa Chrystusa, który nas nieustannie kocha i pragnie nas objąć, błagali o miłosierdzie

– mówił duchowny.

Ks. Wyrobkiewicz przypomniał, że za kilka dni rozpoczyna się Wielki Post.

Niech będzie to dla nas czas, w którym będziemy wypraszali za wstawiennictwem bł. ks. Michała łaski nawrócenia dla siebie i innych. Niech ten Wielki Post stanie się okresem przemiany, zbliżania się do Boga i wielkiego Bożego miłosierdzia dla każdego z nas. Niech ono dotknie naszych serc i je przemieni

– zaapelował.

Duchowny dodał, że relikwie bł. ks. Michała Sopoćki, które zagościły w łagiewnickiej bazylice, to relikwie kolejnego orędownika Bożego miłosierdzia dla wiernych, obok św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Wskazał też, że błogosławiony jest doskonałym przykładem pokory.

Choć za życia nie dane mu było publicznie czcić tajemnicy Bożego miłosierdzia, to Jego życie wydało plon, który nieustannie wzrasta i przynosi owoc obfity. Niech Ten Apostoł Bożego Miłosierdzia pomaga odkrywać nam ten największy przymiot Boga, jakim jest Jego Miłosierdzie. Niech uczy nas każdego dnia z wiarą powtarzać słowa: „Jezu ufam Tobie”

– podsumował ks. Wyrobkiewicz.

***

Bł. ks. Michał Sopoćko urodził się 1 listopada 1888 r. w Juszewszczyźnie. Od 1932 r. duchowny był spowiednikiem sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. To właśnie tam poznał siostrę Faustynę Kowalską, która od maja 1933 r. została jego penitentką. Św. Siostra Faustyna odnalazła w nim mądrego spowiednika, który zainspirował ją do napisania „Dzienniczka”, a on dzięki niej stał się czcicielem Miłosierdzia Bożego i stworzył podstawy teologiczne tego kultu.

Zmarł 15 lutego 1975 r. Jego doczesne szczątki znajdują się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. 28 września 2008 r. w tym właśnie sanktuarium miała miejsce uroczysta beatyfikacja ks. Michała Sopoćki.

Fot. Facebook/Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

 

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter