10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Reakcja Watykanu na COVID-19

Ocena: 0
708

W Watykanie powstała specjalna komisja ds. pandemii koronawirusa. Jej zadaniem jest wypracowanie najskuteczniejszych sposobów niesienia doraźnej pomocy, szczególnie na terenach dotkniętych ubóstwem i konfliktami zbrojnymi, a także przygotowanie się do życia w kolejnych kryzysach, jakie nastąpią po COVID-19.

fot.wikipedia.org

W pracach komisji uczestniczy Papież Franciszek, który chciał, aby w jej skład weszli nie tylko praktycy pomocy humanitarnej, ale i wybitni naukowcy różnych dziedzin.

Pracami watykańskiej komisji kieruje prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju. kard. Peter Turkson.

Podkreśla, że Franciszkowi zależy, aby nie tylko skutecznie nieść pomoc medyczną i żywnościową w obecnym czasie kryzysu, ale również znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie stawić czoła dramatycznym scenariuszom społeczno-gospodarczym, które jawią się na horyzoncie po pandemii.

Po obecnym kryzysie grożą nam kolejne i choć w bólach, ale musimy uczyć się prawdziwej troski o nasz wspólny dom, do czego Papież  zachęca w swej encyklice Laudato sì

– mówi Radiu Watykańskiemu kard. Turkson.

Wskazuje, że Franciszek poprosił członków komisji o konkretność i kreatywność, podejście naukowe i wyobraźnię oraz spojrzenie uniwersalne oraz zarazem zdolność dostrzegania lokalnych potrzeb.

Kard. Turkson zaznacza, że Ojciec Święty, który z niepokojem śledzi rozwój pandemii postanowił  swoją troskę tuż przed Wielkanocą przenieść na wyższy poziom tworząc specjalną komisję ds. COVID-19.

Komisja ta ma towarzyszyć Kościołom lokalnym i wspierać je w podejmowaniu konkretnych działań przeciwko wirusowi. Drugie zadanie to prowadzenie badań naukowych i refleksji nad tym, jaki będzie świat po pandemii

– objaśnia prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju

Kard. Turkson stwierdza, że zakłada to zarówno wymiar społeczno-gospodarczy, jak i np. troskę o bezpieczeństwo, do czego może być wykorzystana sztuczna inteligencja. Wyjaśnia, że "wynikami swych prac Watykan chce się dzielić i ściśle współpracować z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi.“

Watykańska komisja ds. pandemii koronawirusa składa się z pięciu grup roboczych. Pierwsza współpracuje ściśle z Cartitas Internationalis stawiając konkretnie czoło obecnemu kryzysowi.

W tym celu jest w kontakcie z Konferencjami Episkopatów na całym świecie oraz Nuncjaturami Apostolskimi, które przedstawiają rozwój pandemii w poszczególnych krajach.W zakresie niesienia pomocy współpracuje też z Urzędem Dobroczynności Papieskiej, Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów czy Apteką Watykańską.

Druga grupa zajmie się badaniami i analizą pandemii, aby zastanowić się nad społeczeństwem i światem po COVID-19, w szczególności w dziedzinie środowiska, gospodarki, pracy, zdrowia, polityki, komunikacji i bezpieczeństwa.Współpracuje m.in. z Papieskimi Akademiami Życia i Nauk.

Trzecia grupa jest koordynowana przez Dykasterię ds. Komunikacji. Będzie informowała o podejmowanych pracach i promowała komunikację m.in. z Kościołami lokalnymi, pomagając im odpowiedzieć w autentyczny oraz wiarygodny sposób na świat po COVID-19.

Czwartą grupę koordynuje sekcja ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu. Będzie ona wspierać Stolicę Apostolską w jej relacjach z krajami i organizacjami międzynarodowymi, przekazując im owoce prowadzonych badań, dialogu oraz refleksji.

Celem ostatniej grupy jest zbieranie środków na niesienie pomocy Kościołom lokalnym w czasie pandemii oraz finansowanie działań badawczych, analitycznych
i komunikacyjnych komisji.
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 10 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Zwyczajność, prostota, skromność

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter