W Watykanie powstała specjalna komisja ds. pandemii koronawirusa. Jej zadaniem jest wypracowanie najskuteczniejszych sposobów niesienia doraźnej pomocy, szczególnie na terenach dotkniętych ubóstwem i konfliktami zbrojnymi, a także przygotowanie się do życia w kolejnych kryzysach, jakie nastąpią po COVID-19.
W pracach komisji uczestniczy Papież Franciszek, który chciał, aby w jej skład weszli nie tylko praktycy pomocy humanitarnej, ale i wybitni naukowcy różnych dziedzin.
Pracami watykańskiej komisji kieruje prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju. kard. Peter Turkson.
Podkreśla, że Franciszkowi zależy, aby nie tylko skutecznie nieść pomoc medyczną i żywnościową w obecnym czasie kryzysu, ale również znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie stawić czoła dramatycznym scenariuszom społeczno-gospodarczym, które jawią się na horyzoncie po pandemii.
Po obecnym kryzysie grożą nam kolejne i choć w bólach, ale musimy uczyć się prawdziwej troski o nasz wspólny dom, do czego Papież zachęca w swej encyklice Laudato sì
– mówi Radiu Watykańskiemu kard. Turkson.
Wskazuje, że Franciszek poprosił członków komisji o konkretność i kreatywność, podejście naukowe i wyobraźnię oraz spojrzenie uniwersalne oraz zarazem zdolność dostrzegania lokalnych potrzeb.
Kard. Turkson zaznacza, że Ojciec Święty, który z niepokojem śledzi rozwój pandemii postanowił swoją troskę tuż przed Wielkanocą przenieść na wyższy poziom tworząc specjalną komisję ds. COVID-19.
Komisja ta ma towarzyszyć Kościołom lokalnym i wspierać je w podejmowaniu konkretnych działań przeciwko wirusowi. Drugie zadanie to prowadzenie badań naukowych i refleksji nad tym, jaki będzie świat po pandemii
– objaśnia prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju
Kard. Turkson stwierdza, że zakłada to zarówno wymiar społeczno-gospodarczy, jak i np. troskę o bezpieczeństwo, do czego może być wykorzystana sztuczna inteligencja. Wyjaśnia, że "wynikami swych prac Watykan chce się dzielić i ściśle współpracować z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi.“
Watykańska komisja ds. pandemii koronawirusa składa się z pięciu grup roboczych. Pierwsza współpracuje ściśle z Cartitas Internationalis stawiając konkretnie czoło obecnemu kryzysowi.
W tym celu jest w kontakcie z Konferencjami Episkopatów na całym świecie oraz Nuncjaturami Apostolskimi, które przedstawiają rozwój pandemii w poszczególnych krajach.W zakresie niesienia pomocy współpracuje też z Urzędem Dobroczynności Papieskiej, Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów czy Apteką Watykańską.
Druga grupa zajmie się badaniami i analizą pandemii, aby zastanowić się nad społeczeństwem i światem po COVID-19, w szczególności w dziedzinie środowiska, gospodarki, pracy, zdrowia, polityki, komunikacji i bezpieczeństwa.Współpracuje m.in. z Papieskimi Akademiami Życia i Nauk.
Trzecia grupa jest koordynowana przez Dykasterię ds. Komunikacji. Będzie informowała o podejmowanych pracach i promowała komunikację m.in. z Kościołami lokalnymi, pomagając im odpowiedzieć w autentyczny oraz wiarygodny sposób na świat po COVID-19.
Czwartą grupę koordynuje sekcja ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu. Będzie ona wspierać Stolicę Apostolską w jej relacjach z krajami i organizacjami międzynarodowymi, przekazując im owoce prowadzonych badań, dialogu oraz refleksji.
Celem ostatniej grupy jest zbieranie środków na niesienie pomocy Kościołom lokalnym w czasie pandemii oraz finansowanie działań badawczych, analitycznych
i komunikacyjnych komisji.