28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Psycholog KUL: Nie uciekniemy od internetu

Ocena: 4.93333
517

– Internet jest wszędzie, dostępny 24 godziny na dobę. Czekając w kolejce do lekarza czy w windzie, nie nawiązujemy kontaktów, ale patrzymy w smartfon – mówi dr Małgorzata Torój z Instytutu Psychologii KUL.

Fot. Canva

Wykład dr Torój „Co Internet robi z naszym umysłem" zainaugurował cykl otwartych wykładów „Umysł w sieci" o zagrożeniach w cyfrowym świecie z perspektywy psychologii uzależnień.

Atrakcyjność i różnorodność treści, które znajdujemy w internecie, powoduje że przez wiele godzin nie rozstajemy się z komputerem lub telefonem. Wedle raportu NASK „Nastolatki 3.0" średni czas korzystania z Internetu przez nastolatki w dzień powszedni to 5 godzin i 35 minut. Z telefonem w ręku spędzamy dzień i „scrollując" treści zasypiamy.

To ciągłe bycie „online", przeskakiwanie ze strony na stronę, natłok informacji oddziałuje na umysł i procesy poznawcze, szczególnie młodych ludzi. - Gdy przechodzimy na „offline" , czyli do życia codziennego, możemy mieć problem z koncentracją uwagi. Już po kilku przeczytanych stronach książki czujemy zmęczenie – mówi dr Torój.

Nasz umysł jest bombardowany ogromną ilością informacji, w dużej mierze powierzchownych. – Zagrożeniem jest brak ich selekcji. O ile dorosły może wybierać, to najmłodsi często będą bezwiednie chłonąć treści jak prawdę – mówi dr Torój.

Ciągłe bycie „w sieci" może zaburzać kontrolowanie impulsów i procesy podejmowania decyzji, grożąc uzależnieniami. Zaburza także relacje społeczne, bo większość relacji nastolatków po czasach kowidowych jest online.
– Trzeba ustalić zasady korzystania z internetu i przede wszystkim je konsekwentnie egzekwować. Trzeba wspierać dzieci w zdrowym korzystaniu z internetu – zaleca dr. Torój, bo internet – używany świadomie i kontrolowany – daje korzyści: szybki dostęp do wiedzy, czy załatwienia spraw bez wychodzenia z domu.

Dr Małgorzata Torój jest psychologiem i akredytowanym coachem. Prowadzi wykłady i badania, jest autorką publikacji m.in. o uzależnieniach związanych z mediami społecznościowymi i grami wideo.

Kolejny otwarty wykład z cyklu „Umysł w sieci" już 16 kwietnia. Dr hab. Joanna Chwaszcz opowie, jak kształtują się zachowania problemowe w sieci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Wtorek, VIII Tydzień wielkanocny
wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 28-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter