21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeniesienie miejsca pochówku abp. Marcela Lefebvre

Ocena: 1.96667
603

Trumna ze zwłokami abp. Marcela Lefebvre’a, założyciela tradycjonalistycznego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (FSSPX), zostanie 24 września przeniesiona z krypty seminarium Bractwa w szwajcarskim Ecône do miejscowego kościoła seminaryjnego pw. Niepokalanego Serca Maryi - poinformował przełożony generalny Bractwa ks. Davide Pagliarani.

www.wikipedia.org/Arcybiskup Marcel Lefebvre z ks. Franzem Schmidbergerem udzielający komunii (Veldhoven, 1981)

Przeniesienie będzie konsekwencją decyzji podjętej na kapitule generalnej w 2018 r. Bractwo ma nadzieję, że przeniesienie trumny do kościoła ułatwi dostęp do grobu założyciela i przyczyni się do jego uhonorowania.

To miejsce bardziej godne biskupa

– podkreśla ks. Christian Thouvenot, sekretarz generalny Bractwa. Dodaje, że „co dzień na grób abp. Lefebvre’a przychodzą od kilkudziesięciu do kilkuset osób”.

Bractwo chce z tej okazji zgromadzić rzeszę swych sympatyków, podobnie jak na obchody 50-lecia seminarium, które przypada 5 października.

Na płycie nagrobnej abp. Lefebvre’a znajduje się napis: „Tradidi quod et accepi”, nawiązujące do słów św. Pawła Apostoła: „otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem” (1 Kor 11, 23).

Według Evy-Marii Faber, która wykłada teologię dogmatyczną i fundamentalną w Chur, inskrypcja wskazuje na tradycjonalistyczny obraz, jaki członkowie Bractwa mają na swój temat. Tymczasem - jak przypomina Faber - „papież Jan Paweł II zarzucał członkom FSSPX niepełną i konfrontacyjną koncepcję Tradycji”, jednoznacznie wskazując, że Kościół rozwija się „pod opieką Ducha Świętego”. Natomiast abp Lefebvre odrzucał zmiany wprowadzone przez Sobór Watykański II. Zdaniem Faber przeniesienie zwłok założyciela do kościoła ma „raczej podkreślić znaczenie osoby schizmatyckiego biskupa i skonsolidować schizmę, niż spowodować stopniowe zbliżenie ze Stolica Apostolską, którego kilka prób podejmowano w ostatnich latach”.

Z kolei profesor liturgii na uniwersytecie we Fryburgu Martin Klöckener zwraca uwagę, że pochówków w kościołach - z wyjątkiem pochowania biskupa w jego katedrze - dziś się już nie praktykuje. „Kościół w Ecône nie jest katedrą” – stwierdza teolog i zaznacza, że wydarzenie ma na celu promocję czci dla abp. Lefebvre’a.

Oczywiście nie można tu mówić o kulcie świętych, gdyż założyciel FSSPX nie jest świętym Kościoła, nawet wśród schizmatyków. Ale nie dla nikogo jest tajemnicą, że jest on czczony jako święty przez swoich uczniów

– wskazuje Klöckener.

O beatyfikację rebelianckiego arcybiskupa, który w 1988 r. ściągnął na siebie ekskomunikę, gdy bez zgody papieża wyświęcił czterech biskupów, starał się już od pogrzebu abp. Lefebvre'a w 1991 r. ks. Franz Schmidberger.

Profesor Faver widzi w przeniesieniu grobu abp. Lefebvre'a alternatywę dla formalnego ogłoszenia go błogosławionym, czego Bractwo samo nie może zrobić. W dniu 21 stycznia 2009 roku papież Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z biskupów Bernarda Fellaya, Bernarda Tissiera de Mallerais, Richarda Williamsona i Alfonsa de Galarrety. Publikujemy całość dokumentu:

Kongregacja ds. biskupów

Dekret

" W liście z 15 grudnia 2008 r., skierowanym do Jego Ekscelencji Kardynała Daria Castrillona Hoyosa, Przewodniczącego Papieskiej Komisji «Ecclesia Dei», bp Bernard Fellay, także w imieniu pozostałych trzech biskupów konsekrowanych 30 czerwca 1988 r., prosił jeszcze raz o zdjęcie ekskomuniki latae sententiae, formalnie zdeklarowanej przez Dekret prefekta tejże Kongregacji ds. Biskupów z dnia 1 lipca 1988 r. We wspomnianym liście bp Fellay stwierdza między innymi: «Wciąż zdecydowanie pragniemy pozostać katolikami i poświęcić wszystkie nasze siły służbie Kościołowi naszego Pana Jezusa Chrystusa, którym jest Kościół rzymskokatolicki. Przyjmujemy jego nauczanie w duchu synowskim. Wierzymy głęboko w prymat Piotra i jego prerogatywy, dlatego tak bardzo cierpimy z powodu obecnej sytuacji».

Jego Świątobliwość Benedykt XVI — z ojcowską wrażliwością na duchowe cierpienia, jakich przysparza zainteresowanym kara w postaci ekskomuniki, oraz ufny, że jak napisali w cytowanym liście, nie szczędząc sił będą się starali w niezbędnych rozmowach z władzami Stolicy Apostolskiej wyjaśnić kwestie jeszcze otwarte, by można było rychło w pełni i w sposób zadowalający rozwiązać problem, który jest podłożem całej tej sprawy — postanowił rozpatrzyć na nowo sytuację kanoniczną biskupów Bernarda Fellaya, Bernarda Tissiera de Mallerais, Richarda Williamsona i Alfonsa de Galarrety, jaką stworzyła ich konsekracja biskupia.

Pragnie się umocnić w ten sposób relacje oparte na wzajemnym zaufaniu oraz zintensyfikować i ustabilizować kontakty Bractwa św. Piusa x ze Stolicą Apostolską. Ten dar pokoju, na zakończenie okresu Bożego Narodzenia, ma również być znakiem wzywającym do umacniania w Kościele powszechnym jedności w miłości oraz do położenia kresu zgorszeniu podziału."

Za pontyfikatu Benedykta XVI trwały rozmowy z Bractwem mające na celu znalezienie dla niego miejsca w Kościele katolickim. Jednak z powodu odmowy przyjęcia przez Bractwo nauczania Vaticanum II nie przyniosły one rezultatu. Za pontyfikatu Franciszka zajmująca się dialogiem z lefebrystami Papieska Komisja „Ecclesia Dei” została rozwiązana, a jej kompetencje przejęła Kongregacja Nauki Wiary.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
+ Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
«Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-7.11-13; Ps 19,2-5; Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter