7 marca
niedziela
Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Profanacja kościoła w Göteborgu

Ocena: 4.4
291

Ból i zaniepokojenie wyraził katolicki arcybiskup Sztokholmu kard. Anders Arborelius na wieść o sprofanowaniu kościoła pw. Chrystusa Króla w Göteborgu na południu Szwecji. Do zdarzenia doszło 13 listopada, gdy nieznani dotychczas sprawcy weszli do świątyni i dokonali w niej czynów wandalizmu.

Fot. facebook.com/Andrew Raymond Wadsworth

Tydzień wcześniej z kościoła skradziono krzyż, stojący na ołtarzu. Obecnie natomiast zerwano i porwano obrus ołtarzowy, przewrócono pulpit i fotel, który sprawcy wyrzucili z prezbiterium na środek kościoła. Zniszczono także część kaplicy bocznej oraz porozrzucano śpiewniki i świece.

Miejscowy proboszcz ks. Tobias Unnerstål wyraził przekonanie, że było to „celowe niszczenie”, z gestami „symbolicznymi”, wskazującymi na „wrogość do Kościoła”.

„Akcja" w świątyni trwała tylko kilka minut i – jak na razie – nikt się nie przyznał do popełnienia jej. Na stronie internetowej parafii zapewniono, że pozostanie ona otwarta także w dni powszednie, ale jednocześnie proboszcz poprosił wiernych, aby „przychodzili do kościoła w ciągu tygodnia na modlitwę”, gdyż – jak zaznaczył – „ryzyko nowych ataków jest mniejsze, gdy w środku ktoś jest”.

Ks. Unnerstål oświadczył ponadto, że w tych dniach otrzymał „wiele telefonów, maili i sms-ów” od różnych ludzi, ale nie słyszał od nich „słów zemsty", wyrażając przy tym radość, że tak wiele osób troszczy się również o winowajcę i „mówią, że modlą się też za niego”.

Kard. Anders Arborelius przyjął wiadomość o profanacji w Göteborgu „z bólem i niepokojem”, dodając, że modli się „za całą [tamtejszą] wspólnotę w tej trudnej chwili”.

Fot. facebook.com/Andrew Raymond Wadsworth

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter