19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Problem z "podwójnymi rocznikami". Czy będzie mniej lekcji religii?

Ocena: 0
1496

W związku z przewidywanymi przez Urząd Miasta problemami związanymi z organizacją zajęć w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/20 , czyli z tzw. „podwójnym rocznikiem” uczniów w piątek biskup Romuald Kamiński oraz biskup Marek Solarczyk spotkali się z Wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską. 

fot. episkopat.pl

Kwestia wychowania religijnego jest jedną ze spraw fundamentalnych. Od tego na ile dzieci i młodzież poznają Ewangelię i w oparciu o jej wartości ukształtują swoje dorosłe życie będzie zależał ich przyszłość, jak i przyszłość całego społeczeństwa – powiedział bp Romuald Kamiński.

W komunikacie na stronie diecezji czytamy, że „każdy wniosek dyrektora szkoły o zmniejszenie liczby godzin lekcji religii zostanie rozpatrzony indywidualnie i w trosce o dobro uczniów. Biskupi wyrazili nadzieję, że w wielu przypadkach będzie możliwe zachowanie dwóch lekcji religii w tygodniu”.

– Jesteśmy jak najdalej od tego żeby problem rozwiązać prostymi regulacjami, a więc zgodzić się na zredukowanie lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Byłoby to z naszej strony nieodpowiedzialne, ponieważ nie we wszystkich szkołach i nie we wszystkich środowiskach wystąpi ten problem – powiedział biskup warszawsko-praski. 

Oświadczył, że rozmowy będą toczyły się z poszczególnymi dyrekcjami. – Jeśli pojawi się problem, wówczas będziemy chcieli precyzyjnie przyjrzeć się sytuacji w danej placówce szkolnej i dopiero po analizie spraw lokalowych, godzinowych i personalnych podejmować decyzje z konkretnymi władzami szkolnymi. Myślę, że w niektórych przypadkach da się rozwiązać zagadnienie nie zmniejszając liczby godzin, w innych przekładając akcenty na inne roczniki – powiedział bp Kamiński. Przyznał, że może zdarzyć się sytuacja w której będzie trzeba rzeczywiście rozwiązać na jakiś czas problem, ale to nie jest i nie może być regułą. 

Podkreślił, że kwestia wychowania religijnego stanowi dla Kościoła sprawę fundamentalną. – Wszystko to co niesie Ewangelia, to są wartości fundamentalne, którymi człowiek powinien kierować się w życiu i to nie podlega dyskusji. Patrząc zatem z tej perspektywy na katechezę widzimy, że to nie jest jakiś dodany element, który może być, lub też może go nie być – zaznaczył biskup warszawsko-praski. 

– Dobrze prowadzona katecheza, to nie jest jedynie zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu religii, ale to jest stworzenie życiowego fundamentu dla młodego człowieka, który wie, na czym budować swoje życie, kto i co jest ważne. Dzięki temu ma szansę rozpoznać swoje miejsce w świecie, w społeczeństwie – powiedział bp Kamiński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter