26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praska Żywa Szopka

Ocena: 0
9133

W sobotę 17 grudnia abp Henryk Hoser SAC na placu przy katedrze warszawsko-praskiej pobłogosławił i poświęcił żywą szopkę bożonarodzeniową. Abp Hoser objął również wydarzenie honorowym patronatem.

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

W wydarzeniu wzięło udział wielu wiernych, wśród dzieci. Największe emocje budził widok żywych zwierząt: osiołka czy kóz, na tle których chętnie fotografowali swoje pociechy rodzice.

Zwracając się do wiernych abp Hoser powiedział, że „poświęcenie szopki to jest zapowiedź Bożego Narodzenia, bo pasterze już wtedy pilnowali trzód, byli przy tych zwierzętach, które przebywały w tej Szopce, w której narodził się Pan Jezus – mówił

– Od czasów św. Franciszka, który postawił pierwszą żywą szopkę, są w niej zwierzęta domowe, a nie dzikie i one adorują Pana Jezusa – dodał biskup

Abp Hoser nawiązał także do dawnych tradycji, według jednej z nich „w Noc Bożego Narodzenia, po Wigilii gospodarz szedł do obory i stajni i dzielił się opłatkiem ze zwierzętami, które podobno mówiły ludzkim głosem. Te opłatki były często kolorowe, a nie białe ”.

– Zwierzęta mówiły ludzkim głosem, bo były domownikami, pracownikami, żywicielami. Matka Boża jechała na osiołku do Betlejem, żeby tam urodzić Pana Jezusa. Jezus wjeżdżał na osiołku do Jerozolimy, przed Wielkanocą przed swoją Paschą, Śmiercią i Zmartwychwstaniem – przypomniał.

– Dzisiaj Bogu dziękujemy za zwierzęta, za to, że one są nam dane, po to żebyśmy razem z całym stworzeniem chwalili Tego, który się narodził. Żebyśmy z całym stworzeniem, które wyszło z rąk Boga Miłosiernego mogli się również pochylić tymi tajemnicami Bożego Narodzenia – kontynuował abp Hoser.

– Wszystkie stworzenia Boże pomogą nam zrozumieć jak Bóg jest dobry, że nam świat stworzył, nas w tym świecie postawił, dał nam swoje życie i dał nam odpowiedzialność za ten świat. Polskie kolędy są najlepszymi nauczycielkami tajemnicy Bożego Narodzenia – podkreślił.

Po wprowadzającej nauce, abp Hoser dokonał aktu błogosławieństwa i poświęcenia szopki.

W programie wydarzenia „Praska Żywa Szopka” znalazła się: Uroczysta Msza Święta, koncert „Kolędy Pośpieszalskich”, koncert kolęd przy szopce, iluminacja Praskiej Choinki. degustacja dań wigilijnych, a z myślą o dzieciach zorganizowano możliwość zdjęcia z Mikołajem.

Głównym organizatorem wydarzenia był Urząd Dzielnicy Praga Północ, a współorganizatorami: Kuria Diecezji Warszawsko-Praskiej, Dom Kultury Praga oraz Warszawski Ogród Zoologiczny. Patronatem medialny objął tygodnik "Idziemy".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter