6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: zakończenie obchodów Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Ocena: 0
865

Nabożeństwo ekumeniczne w duchu Taizé, które odbyło się wczoraj wieczorem w Poznaniu, zakończyło tegoroczne obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w archidiecezji poznańskiej.

2016-01-29 11:21
bt / Poznań (KAI), sg

Nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięli udział duchowni z różnych Kościołów chrześcijańskich tworzących Poznańską Grupę Ekumeniczną, zostało odprawione w kościele pw. św. Wojciecha, jednej z najstarszych świątyń miasta. Kazanie podczas niego wygłosił pastor Wojciech Wysopal z Kościoła zielonoświątkowego, który przypomniał o potrzebie ciągłego wracania do źródła naszej wiary.

– Rzeka zawsze najczystsza jest u źródła, a z biegiem staje się coraz brudniejsza. Podobnie dzieje się z ludźmi, którzy wierzą w Boga. W momencie, kiedy doświadczamy nawrócenia, wydaje nam się, że możemy góry przenosić. Ale z czasem, kiedy przeżywamy różne sytuacje życiowe, doświadczamy niepowodzeń, to bywa, że Bóg staje się dla nas coraz odleglejszy. Po prostu odpływamy od źródła – przyznał pastor Wysopal dodając, że właśnie dlatego tak ważne jest codzienne czerpanie z Bożej łaski, która jest nam dana w Chrystusie.

– To Chrystus, do którego mogę zawsze przyjść, pragnie zmieniać życie każdego z nas i skierować nas z powrotem do źródła, którym jest On sam. I ma moc to uczynić! – podkreślił pastor.

Modlitwa w kościele pw. św. Wojciecha było ostatnim z licznych nabożeństw ekumenicznych odprawianych w należących do różnych wyznań chrześcijańskich świątyniach Poznania, a także archidiecezji poznańskiej już od 15 stycznia. Poznańską tradycją jest też zapraszanie na nie kaznodziei z innej konfesji tak, żeby wierni z danego Kościoła mieli okazję posłuchać kazania wygłoszonego przez duchownego reprezentującego inną tradycję chrześcijańską.

Do ekumenicznej tradycji miasta należą również spotkania w kościele pw. św. Wojciecha. W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 20.00 gromadzą się tam osoby, głównie młode, z całego Poznania i okolic, aby wspólnie modlić się kanonami z Taizé o większą widzialną jedność Kościoła.

W czasie tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan przeżywanego pod hasłem „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (por. 1 P 2, 9), duchowni chrześcijańscy modlili się także wspólnie z więźniami osadzonymi w areszcie śledczym w Poznaniu i w zakładzie karnym we Wronkach.

Gościem specjalnym obchodów był natomiast ks. Peter Hocken, wybitny teolog uczestniczący z ramienia Kościoła w dialogu z innymi Kościołami chrześcijańskimi i wspólnotami żydowskimi, który wygłosił wykład pt. „Znaczenie Izraela dla jedności chrześcijaństwa”.

We wspólnej modlitwie wziął również udział, goszczący w Poznaniu na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jezuita o. Ziad Hilal z Kościoła melchickiego w Syrii. Pracuje on na co dzień w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Homs, gdzie prowadzi m.in. Centrum Katechetyczne i jest dyrektorem Jezuickiego Centrum Pomocy Uchodźcom, a w Poznaniu mówił o sytuacji w ogarniętej wojną i prześladowaniami Syrii oraz o współpracy, jaką podejmują mieszkający tam chrześcijanie.

Organizatorem obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan jest Poznańska Grupa Ekumeniczna. Powstała ona w 2002 r. skupiając duchownych sześciu Kościołów chrześcijańskich Poznania: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego. W zeszłym roku dołączyli do nich chrześcijanie baptyści. Przedstawiciele tych Kościołów spotykają się zresztą regularnie na modlitwie i omawianiu wspólnych działań.

Ponadto w łączności z Tygodniem Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, 13 lutego o godz. 19.00 w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu odprawione zostaną także nieszpory prawosławne ku czci świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter