22 marca
piątek
Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pół wieku Sant'Egidio

Ocena: 0
72

– Dzisiaj potrzeba zdecydowanych, radykalnych wyznawców Ewangelii, głoszących ją słowem i przykładem, modlitwą i czynem – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy Świętej z okazji jubileuszu 50-lecia Wspólnoty Sant’Egidio.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Uroczysta Eucharystia w stołecznym kościele św. Barbary, której proboszcz ks. prałat dr Zbigniew Maciej Szymański udzielił gościny Wspólnocie, zgromadziła w czwartkowy wieczór 20 września sympatyków i dobroczyńców Sant’Egidio z całej Polski. W koncelebrze uczestniczyli kapłani z parafii, w których Wspólnota prowadzi swoje dzieła. Obecni byli duchowni innych Kościołów chrześcijańskich oraz liczni ubodzy, z którymi przyjaźni się Wspólnota w Warszawie.

W homilii kard. Nycz zauważył, że Wspólnota Sant’Egidio jest owocem posoborowej odnowy Kościoła. – Pięćdziesiąt lat temu młodziutki Andrea Riccardi założył wspólnotę modlitwy i troski o przemianę świata, która poszła służyć najbardziej potrzebującym. Poszła ona do ludzi, na których inni patrzyli z wyższością i pogardą – powiedział metropolita warszawski. – Wspierajmy wszystkie działania Wspólnoty Sant’Egidio i dziękujmy Panu Bogu za nią i za wszystkich, którzy wychodzą naprzeciw jej potrzebom po to, by Ewangelia była głoszona, by miłość była czyniona i by konsekwentne chrześcijaństwo było sposobem na przyciąganie innych do Chrystusa .

Po Eucharystii za wspólną modlitwę i nieustanne wsparcie dziękowała zgromadzonym Magdalena Wolnik, odpowiedzialna za Sant’Egidio w Polsce. – Chcemy żyć w tym mieście radosnym doświadczeniem wiary. Głęboko przekonani o tym, co powiedział nam w tym roku papież Franciszek, że „ubodzy są naszym skarbem” – powiedziała.

Potem odbyło się wspólne świętowanie na placu przed kościołem, zakończone urodzinowym tortem z logo Wspólnoty.

Uroczystość w Warszawie była częścią obchodów, które odbywają się na całym świecie. Ich kulminacyjnym momentem było spotkanie z papieżem Franciszkiem, który 11 marca odwiedził Sant’Egidio na rzymskim Zatybrzu.

Wspólnota w Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim i Krakowie. Warszawska Wspólnota co tydzień spotyka się z ubogimi podczas „kolacji na ulicy” w kilku punktach miasta, odwiedza bezdomnych na stołecznych peryferiach, spędza niedzielne popołudnia z osobami starszymi w Domu Pomocy Społecznej na Solcu. Sant’Egidio od ponad roku prowadzi również Szafę Przyjaciół. Osoby ubogie i bezdomne mogą tam zaopatrzyć się w ubrania ofiarowane przez mieszkańców stolicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -