26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pójdę za Zbawcą

Ocena: 0
154

„W każdym położeniu dziękujcie” – tymi słowami bp Romuald Kamiński powitał w katedrze św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika gości zebranych, by uczcić 75. rocznicę urodzin abp. Henryka Hosera SAC.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

– Wyliczyć dokonania ekscelencji nie jest łatwo – zwracał się w homilii do abp. Hosera ks. dr Zenon Hanas SAC, przełożony prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów. – Ukończenie medycyny w Warszawie, pallotyńskiego seminarium w Ołtarzewie, studia języka i medycyny tropikalnej we Francji, później trudna misja w Rwandzie i Kongu, misja w pallotyńskich, a także europejskich wspólnotach we Francji i w Belgii, misja w Kongregacji Rozkrzewiania Wiary w Watykanie, misja biskupia na warszawskiej Pradze i misja w Medjugorie.

Jubilat, żartobliwie dziękując za „selektywne przedstawienie życiorysu”, z akcentem na zasługi, a z pominięciem wad, podkreślił, że jego życie przebiega w trzech wielkich rodzinach: – Najpierw w naturalnej, która przekazała mi wiarę i tradycję oraz dała warunki do nauki i zdobywania zawodu – mówił. – Potem w pallotyńskiej, która ukształtowała moją osobowość kapłańską i zaraziła mnie charyzmatem powszechnego apostolstwa. Wreszcie w rodzinie diecezjalnej, która przyjmuje mnie od 10 lat, początkowo z wahaniem, a potem z rosnącą solidarnością, zwłaszcza w czasie zmagań ze śmiertelną chorobą, którą, dzięki modlitwie wielu osób ze świata, w sposób cudowny przezwyciężyłem.. Wiem, że godzina mojej śmierci, która się zbliża, będzie ostatnim aktem Bożego Miłosierdzia. I pójdę za moim Zbawcą, moim Panem i Królem – zakończył.

Mszę Świętą pod przewodnictwem jubilata koncelebrowali m.in metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda SAC, biskup koadiutor warszawsko-praski Romuald Kamiński, biskup senior Kazimierz Romaniuk, biskupi pomocniczy warszawscy Piotr Jarecki i Rafał Markowski oraz biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Obecny był biskup polowy WP Józef Guzdek.

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy życzenia odczytał minister Adam Kwiatkowski. Przedstawiciele Cerkwi Prawosławnej odczytali list z zapewnieniem o modlitwie za „lekarza dusz i ciał”, który skierował prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z marszałkiem senatu Stanisławem Karczewskim oraz szefem MON Antonim Macierewiczem. Przybyli także liczni samorządowcy i pracownicy służby zdrowia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter