26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod opieką św. Faustyny

Ocena: 0
1326

Św. Faustyna pisała: „miłość rzeczy małe umie zamieniać na rzeczy wielkie”. Przykład, jak to realizować, daje parafia na warszawskim Bródnie.

fot. wikipedia.pl

Gdy wkraczam na teren parafii św. Faustyny, mija mnie spieszący się kapłan z Najświętszym Sakramentem w zawieszonej na szyi bursie. Na plebanii proboszcz ks. prał. Ryszard Ladziński wyjaśnia, że wierni często zgłaszają pilną potrzebę skorzystania z sakramentów, dzięki czemu mogą doświadczyć Bożego miłosierdzia. – Akurat dziś przyszedł po Mszy parafianin z prośbą o odwiedziny z posługą sakramentalną ciężko chorej żony – tłumaczy.

Każdego szesnastego dnia miesiąca sprawowane jest specjalne nabożeństwo, na które składa się koronka, litania i Msza święta z nauką o Bożym miłosierdziu. – Ciekawostką jest, że data nabożeństwa jest symboliczna, tego dnia kard. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową – dodaje duchowny.

 


GIGANCI RÓŻAŃCA

W charyzmat parafii wpisują się kółka różańcowe, których jest aż sto! – Wspólnoty różańcowe rodzinne, stanowe, młodzieżowe, dziecięce spotykają się regularnie – opowiada ksiądz proboszcz.

W trzynasty dzień miesiąca, nazywany „dniem fatimskim”, w parafii odmawiane są wszystkie cztery części różańca. Każde

z kółek odmawia wspólnie z kapłanem dziesiątkę różańca przy tabernakulum. Działa też grupa różańcowych ewangelizatorów, którzy na spotkaniach ewangelizacyjnych w innych parafiach zachęcają do modlitwy różańcem.

Aneta Szafoni, zelatorka parafialnej Rodzinnej Róży Różańcowej św. Joanny Beretty Molli, opowiada, że parafianie modlą się m.in. o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodzin oraz umocnienie rodziców mocą miłości w codziennych obowiązkach. – W pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy świętej modlimy się przy grocie Matki Bożej Niepokalanej usytuowanej na dziedzińcu kościoła. Wraz z księdzem odmawiamy wspólnie dziesiątek różańca, a kapłan wygłasza krótkie słowa umocnienia – opisuje. Dodaje, że dzięki modlitwie różańcowej wiele osób się nawraca, a Maryja Matka miłosierdzia skutecznie prowadzi do Jezusa. Od wielu lat tradycją jest, że każda róża różańcowa uroczyście obchodzi wspomnienie swojego patrona. – Odbywają się Msze święte w intencji członków, po Komunii świętej członkowie róży różańcowej ponawiają zawierzenie przez Niepokalane Serce Maryi. Po części modlitewnej jest czas na agapę – opowiada zelatorka.

 


JEŚLI CHCESZ MIEĆ KOŚCIÓŁ

Ks. Ryszard Ladziński jest organizatorem i pierwszym proboszczem parafii. Po skierowaniu w czerwcu 1993 r. przez kurię warszawsko-praską do organizowania ośrodka duszpasterskiego na Bródnie otrzymał od jednego z duchownych „Dzienniczek” św. Faustyny i uznał ten fakt za znak Bożej Opatrzności.

Praktycznie od początku miał w sercu silne przekonanie, że patronką przyszłej parafii powinna być beatyfikowana kilka miesięcy wcześniej wyjątkowa polska zakonnica, s. Faustyna Kowalska, na co pasterze diecezji warszawsko-praskiej spojrzeli z życzliwością. – Zawierzyłem budowę kościoła Bożemu miłosierdziu. Powiedziałem w duchu: „Siostro Faustyno, jeżeli chcesz mieć kościół pod twoim wezwaniem i abyśmy tutaj szerzyli kult Bożego miłosierdzia, to proszę Cię, pomagaj nam w budowie” – wspomina. Świątynię konsekrował abp. Henryk Hoser SAC w październiku 2013 r.

W 2020 r. dokonano przebudowy fasady kościoła, zamurowano okno i umieszczono rozetę z witrażem Jezusa Miłosiernego wraz z wizerunkiem św. Faustyny i św. Jana Pawła II. W prawej nawie znajdują się relikwie świętej oraz jej obraz, a w lewej – obraz i relikwiarz naszego rodaka papieża. Całość fasady obłożono włoskim kamieniem, nadając frontonowi świątyni nowy charakter.

Wystrój kościoła tworzy spójną kompozycję, która w wielu elementach przypomina o Bożym miłosierdziu. Tabernakulum jest w kształcie połamanej hostii, a po jego bokach wyryto cytat z „Dzienniczka” św. s. Faustyny: „Wszystko, co we mnie jest dobrego, sprawiła to Komunia święta, jej wszystko zawdzięczam. Czuję, że ten święty ogień przemienił mnie całkowicie. O, jak się cieszę, że jestem mieszkaniem dla Ciebie, Panie; serce moje jest świątynią, w której ustawicznie przebywasz…” (n. 1392).

Parafia św. Faustyny, ul. Żuromińska 2,
e-mail: parafia.faustyna@gmail.com,
tel. do kancelarii: 22 674 40 97,
www.swfaustyna.waw.pl,
FB/faustynaparafia
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter